İçeriğe geç

MANİSA: DAĞLARINDAN YAĞ AKIYOR,OVALARINDAN BAL AKIYOR, MÜSTAHSİLİ GÖBEK ATIYOR

12/08/2015

Kuru üzüm bugün borsaya indi ve borsada açık arttırma ile satıldı Ticaret Borsası tarafından alındı, hem de 120 tl ye ne para, harca harca bitmez. Rüya gibiydi.
Müstahsil her yıl bu rüyayı görüyor. İlk istiareye yatan yani kuru üzümü üreten rüyasında kendini ambarda ki tavuk misali değil, borsa salonunda açık arttırmada görüyor. Üstelik, müşteri kravatlı kazıklanmak yok, tüccar itimada layık, çarpılma çırpılma yok, para garanti yani.

Düğünler yapılıyor: Oğlanın sünneti, kızın düğünü, konu komşu akraba taallukat düğündeler. Bi düğünden diğerine bi oynuyor bi oynuyor ki göbek ata ata yorgunluktan uykusunda, yorganı altına yatağı üstüne almış bi ağırlık üstünde, sabah olmuş güneş tepede zorla uyanıyor daha doğrusu uyanmak istemiyor. Bir uyanıyor ki baş fiyat tespit edilmiş. 120 lira değil krş yani tonu 1200 tl. 10 dönüm bağ 8 ton ortalama 9600.00 tl. onbin lira bile değil.

Sünnette ki fazlalık yerinde, düğünde ki kız evinde.

Kuru üzüm borsası açılırken rekolte tahmini yapılıyor ama baş fiyat tespiti yapılamıyor. Tüccar purosunu tüttürürken ortalık dumanlı. Bu işin yağmuru çamuru var, çuvallaması var, hele bi sergiden kalksın pazara gelsin şöyle bi avuçlayalım kaç numara bi bakalım 8’i var, 9’u 10 numarası var. Borcu harcı olan var, boynu bükük, pabucu yırtık, gömleği sökük olanı var. Baş değil alt fiyattan bi başlayalım bi sabrı ölçelim. Kimse Eyüp Peygamber değil hepsi Allah’ın kulu.Tevekkül.” Allah bereket versin ne yapalım geçen senede bu kadardı idare ettik. Düğünü seneye yaparız.”

Bitmiyor; evde ki dırdırın önüne geçmek, kızın suratını çekmek, halıları yere sermek, kadına laf anlatmak, huzuru sağlamak, evi badana yapmak, koltuk takımı salona, perdeler düğün diye bekledim yetti canıma. Bu senede kendime bi üst baş alamadım ya…

Borca borç eklenirken geceleri uykular kaçar. Sabah namazdan sonra selameti, soluğu kahvede alır. Bu memlekette neden kahve çok. Soluklanma yeridir. Burnundan solurken Kahveci İlyas’ın çayı ilaç gibi gelir. Bi tane daha içince sinirler gevşer. Bu memlekette neden çok çay içilir.

İlaç niyetinedir. Teskin ve tedavi edicidir.

Reklam

From → MANİSA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: