İçeriğe geç

ZONGULDAK

5 Mayıs 2020

1829 yılı Uzun Mehmet, kendide güneş kavruğu karaydı. Bulduğu kara taş ile bu kentin karaya boyanacağını bilemedi. Ama o gün bulduğu adına kömür denilen karataştan dolayı ödüllendirildi.

O gün bugündür yeri göğü karaya boyanadurdu Zonguldak’ın. 

2017 yılı gezgin biri geldi Türkiye’yi karış karış gezen bu gezgin elindeki mavi boyaya batırılmış fırçasıyla kentin optik noktalarını belirledi buralara mavi renkte noktalar koydu. Amacı yeraltında maden denilen karataştan başka yer üstünde de bu mavi noktaları önce kente sonra insanlara tanıtmaktı tıpkı kömür gibi. Ama bir farkla bu mavi noktaları ona göre rota bana göre tesbih gibi bir çizgi çizdi bu noktaları tesbih taneleri gibi bu çizgiye dizdi. 

Fransa’nın Ressamlar Tepesi Montmartre’ye çıkar gibi deniz kıyısından çıktı Almanların inşa ettiği muhteşem tesise. 

Yol kenarında bir delik gibi duran yıllarca binlerce aracın gelip geçtiği kimsenin farkedemediği kovuk gibi duran bu karanlık nokta derinlemesine giden kovuğa mağara dedi. Bunu turizme kazandırmak için gezginimiz Slovenya’nın mağaralarını gezdi. En etkilendiği Postojna Mağarası’na benzetti burayı mimar adaşı mağaranın ağzına yol kenarına bir proje hazırladı sanki dik yamacın üzerinden yuvarlanmış veya mağara temizlenirken ağzına yığılmış taşlar görünümündeydi bu proje o kadar tabiiydiki yine araçlar görmeden geçiyordu. Yola kenarına cep yaptı parkedilsin aynı zamanda farkedilsin diye kısaca o kadar çevreye ve doğaya uyumlu idi.

Ormana ağaçlara kuala gibi asılı konaklama evleri projelendirdi bir başka biri, bir tek ağaç kesmeden. Daha neler yaptı gezginimiz heyecanını yansıttı emeğinin terini akıttı bu tesbih tanelerinin üstüne.

Niye maviye boyuyordu bu taneleri daha sonra yapılacak ikinci aşama, bir sonraki amacı denize çıkmak olabilirdi Zonguldak’ın; Alaplı, Ereğli Sinop’a kadar Çatalağzı, Türkali, Filyos, Fatih’in “Lala lala Çeşm-i cihan bu mu ola” dediği Amasra’ya oradan, Atatürk’ün Samsun’a giderken aklındaki Kurtuluş Savaşı planının bir parçası olan Kurtuluş Savaşımızın mühimmat depomuz İnebolu’ya kadar uzanmaktı. 

Oysa günler aylar yıllar geçti, devran döndü. Mavi hayaller kömür karası bulaşmış eller tarafından tesbih tutuldukça bu taneler karaya boyandı. İnsanların çizilmiş bir kaderi vardır, belki de tüm canlıların, meğer kentlerinde bir kaderi olduğunu şimdi anladım, değiştiremiyorsunuz.

Kara bahtım kem talihim. Bu sıkıntılı günlerde virüsten dolayı karantina kapsamına alınan 30 büyük şehrin yanına Zonguldak’ı da ilave ettiler karantinaya.

From → ANADOLU'DAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: