İçeriğe geç

ALANYA

29 Ocak 2012

<strong>
Alanya; Saymadım gelişlerimi sevinçten
Dönüşümü biliyorum gözüm yaşlı hasretten
Bende ki izi bunlar, sıcağı yazın cabası
Bahar ayları sadece yaşanası.
Cennet’in Cehennem’e dönüştüğü Alanya
Olsun; Dağ, deniz, yeşil, mavi, her renk var ya.

Bayram tatili birkaç gün uzatamadık referandum var diye, bir oy bir oy olmadan çok olmaz bir gün önce döndük Manisa’ya, doyamadan üç yaşında ki torunuma. Ne oynadım ne kıkırdadım neler yapmadı ki güldürmek gülmek için.

Akşamları uykusu şaştı anası ikimize de kızdı. “Al baba sen uyut” diye. Seve seve koynumda, daha ne isterim bırakırsa nene. Nenesi bir kolundan dedesi diğer bacağından kim yakalarsa tut tutabilirsen pire gibi, fıkır fıkır çaydanlık gibi.

Alanya bu benim için zaten bilmeyen mi var? Kalesi ve Kızıl Kulesi gezilesi, Dim çayında serinlemesi, Gedevet Yaylasında kavurma yemesi, ama illa ki denize girmesi. İşte Alanya, yarısı yerli yabancı yarısı, bende ki hasret yarası.

Alın Alanya’yı verin kızımı.


Alanya tarih de kalesi ile ünlü. Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılan bu kale günümüze kadar sağlam gelebilmiştir. Kaleler tarihimizde enteresan bir şekilde yer alır. Osmanlı Dönemine kadar her devir ve medeniyette kale korunma amaçlı olarak yapılmıştır. Dünyada bir tek Osmanlı Devleti kale yapmamıştır. (Boğazlar hariç onların da yapılış amaçları farklı) Her türlü esere imza atan ve sanat yönünden çok kıymetli eserler bırakan Osmanlı Devleti, kale yapma ihtiyacı duymamıştır, korunma ihtiyacı duymadığından. Çok enteresan Osmanlı İmparatorluğunun 600 yıllık döneminde dünyada da kale yapılmamıştır. Yani diğer devletlerde Osmanlıdan korunmak için kale yapmamışlardır. Aksine himayesine girerek koruma altına alınmışlardır………

Kale içinde ki evler önceleri bakımsız ve iskan edilmediğinden yıkılmış ve harap hale gelmiş olmasına rağmen son zamanlarda kıymeti anlaşılmış ve eski evler iyi paralara satılarak oturmak için onarılmağa başlamıştır. Kale içinde ki bu evler eski dokuyu sağladığı takdirde turizm açısından farklı bir önem kazanacak zamanla oteller yerine buralarda konaklamak bir ayrıcalık haline gelecektir.

Denizi eşsiz olmasına rağmen gereği gibi tanıtımı yapılamamış ve kullanılamıyor. Yıllar önce ki sahil yolu alış veriş aksını oluşturmuş. Bu aksın sağ tarafı oteller zinciri solu sahil bandıdır. Deniz kıyısı az da olsa kafeler ve parklar ile düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerde Antalya örnek alınmalıdır. Antalya beach cafeler ile sahil bandı düzenlemesi her geçen gün önemini arttırmakda ve sahil güzelleşmektedir. Tabii bakım ve işletmeciliğin önemini unutmamak gerekir.

Alanya’da ki muz bahçelerinin turizme, oteller bahçesine dönüştürülmesinden dolayı patlama yaşamış patlama her ne şekilde olursa olsun etkisi tahrip olduğu için tahribatın ve yapılan tesislerin kabuk değiştirmesi için bir nesil daha geçmesi gerektiği gözüküyor.

Alanya’da doğallığını bozar gibi iken tutulmuş hissi var. Bundan sonra bozuk ve göze hoş gelmeyen binaların düzenlemelerin yerini planlı yapılaşma hatta yapılaşmadan ziyade koruma amaçlı plan yapılabilirse kısa zamanda turizm ve kültürümüze kazandırılmış olur.
Küçük sanayi sitesi acilen taşınmalı ve o bölge tamamen yeşil, meydan, park alanı olarak değerlendirilmeli,
Eski liman; Gezi tekneleri ve balıkçı barınağının bulunduğu liman ve çevresi kale etekleri kızıl kule dahil korunmalı ve düzenlenmeli,
Yeni yapılmış marinası küçük olmasına rağmen şimdilik işlevini sürdürüyor bu alan modern yapılar yat turizmine yönelik ticari mağaza ve kafeler, yatçılara hizmet verecek günlük konaklama tesisleri ile donatılmalıdır,
Safari düzenleniyor ancak özentiden öteye gidemiyor. Bu konuda safariye imkan verecek alan ve tabiat mevcut, düzenlemek gerekir her önüne gelen dört çekerlere atlayıp doğayı tahrip etmemeli,
Yaylacılık dahi günlük çadır konaklamaları ile enteresan olabilir.

Alanya’da yabancı ikametliler belediyeye dilekçe verip talepte bulunuyorlarmış. Yani bu sayılanları biz yapamaz isek bir yapan bulunabilir. Alanya da Alsana olur. Belediye meclisine üye verince göğsümüz kabarır !

Havaalanı açıldı açılacak, açıldığında Avrupa’dan Alanya’ya ulaşmak Türkiye’nin her hangi bir yerinden ulaşmaktan kolay.

20120619-195149.jpg

Reklam

From → ANADOLU'DAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: