İçeriğe geç

ERZURUM

29/01/2012

Doğu’nun Paris’i Erzurum.

Üzülerek söylüyorum. Eskiden beri böyle bilirdim Erzurum’u hiç görmemiş olsam da.
Paris’in par’ı yani parlaklığı gitmiş, is’i kalmış. Çok yazık olmuş Doğu da unutulmuşların sayfalarına kaydetmişler Erzurum’u.
1957 yılında kurulmuş üniversitesi. Havaalanı da çok eskilere dayanıyor tarihi, yetmemiş Erzurum’a. Kara yağız delikanlılarının emeklerini karşılayamamış, gurbet çare olmuş Erzurum’a çare aranmayınca.

Üç gün hem de yağmurlu olunca yetmedi görmek, gezmek, araştırmak için Erzurum’u.
Yetseydi, üzüntüm kahroluşuma yetecekti.

Çifte Minare,Ulu Cami hemen görülüverenlerdendi.
Çifte Minare; Kaderine terk edilmiş, Selçuklu Sanatını buraya harcetmiş, bizde başımızda akılımızda havalarda mal gibi bakıyoruz herkesle beraber.
Bir taş bu kadar mı işlenir, kağıda çizemez, iplikle öremez, kalıba dökemezsiniz, elleyemezsiniz bile aşınır diye. Bir taş değil, binlerce taş işlemesiz değil, anlamsız hiç değil, terk edilişleri akıl alası değil.
Selçuklu Tarihi 13, 14. yy. daha fazla dayanmaz ot içinde zemini, kararmış kemerleri, dökülmüş kubbeleri, yolu tutmuş gidiyor aklımız hala havada. Övünmeyi biliriz. Ancak dövüneceğimiz tarih çok yakın. Bu sadece Erzurum için değil yakınlarınıza bir bakın.

Bu Çifte Minareli cami kullanılsa bakımlı olur yıpranmaz. Duvar gibi kolonları sütunları olan Ulu Cami Kullanılıyor kullanılsın ama bunun günahı ne. Bir bilen varsa söylesin utancımdan soramadım Erzurumluya, alınırlar sana mı kaldı ? diye.

Erzurum Kongresi, yani kurtuluş tarihimiz hem yazılmış hem savaşılmış Erzurum’un bir de Tabyaları var. Mecidiye, Aziziye Kurtuluş Savaşımızın efsane tabyaları, kadını ile erkeği ile kahraman Erzurum Halkının kahramanlıkları yazılmış buralarda.

Layık değiliz herhalde yaşanmışlara, kurtuluşumuza, Sol elinde tüfek ile Nene Hatun’un heykelini yapmışlar. Sol elde tüfek teslim olma anlamına gelir. Farkında değil hiç kimse, Erzurum da unutulmuş tarihi de.

Kış sporları için tesisler yapılıyor, çok güzel, gelen yabancı sporcular, spora meraklı yabancılar Erzurum Tarihini de görse anlatmaz mı sporcu olmayanlara da.

Turizm kurtarır Erzurum’u. Sporun yanında tarih ile.

Reklam

From → ANADOLU'DAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: