İçeriğe geç

ZÜĞÜRT TESELLİSİ

9 Aralık 2012

Hafta sonu yani 8 Aralık 2012 tarihi Belediyemizin müdürler toplantısını Kuşadası Sürmeli Otel’de yapacaktık kış başlangıçı; Tatlı soğuk, bir çıkıp bir kaybolan güneş, beyaz gri mavi renkli bulutların olduğu bir hava ve kışa hazırlanan bir mevsim. Deniz kıyısı, sakin köpüklü dalgaların uzun ve geniş kumsalı hafif hafif okşadığı bir sabah sahilde dolaşıyoruz. Yıllar önce 1974 yılı Pamucak Sahil Şeridi Yerleşimi Proje Yarışmasına katılmıştım, bakir ve sesizliğin sesinin boş kumsalda yankılandığı yıllar öncesinden Efes Kentinden gelen seslerin duyulduğu bir sahildi denizin çarşaf gibi olduğu zamanlarda Pamucak.

Otelin Lobisinde Efes Kent Tarihi’nin yıkıntılardan arta kalan harabe fotoğraflarının reprodiksiyonu yapılmış duvarlara baktıkça nostalji damarıma kan hücumetti, heyecanlandım. Yukarıda bahsettiğim yarışmada sahilden Efes Kentine doğru bir su kanalı vardı onu projemde canlandırmış genişletmiş tekne ve birazda büyüklerinin gireceği Efes’e ulaşabileceği bir şekle getirmiştim kanal boyunca da Efesli yöneticilerin evlerini andırır villalar planlamıştım o ve eski tarih geldi aklıma, eski yaşantılar beni hep duygulandırmıştır gözlerimin dolarcasına coşarım bazen o zaman ki yaşantıları hayal ettiğimde.

Otelin lobisinde ki duvar resimleriyle de bu tarihin hayaliyle duygulanmıştım, o günlerde yani iki gün önce de Beyoğlu İnci Pastanesi tahliye edilmiş gazetelerde boy boy fotoğraf ve haberler, twitter da taşlamalar vardı tarih yokediliyor 70 yıllık İnci Pastanesi tarihe gömülüyordu diye.

2012 yılında İstanbul da İstanbul Tarihi’nin katledildği tarihi yarımadanın tarihi özelliğinin ve İstanbul Siluetinin bozulduğu eklenti projeler uyduruk çakma tasarımlar bir hayli yoğunlaşmıştı bunların herbirine seyirci kalışımıza üzülüyor İstanbulun geçmişiyle oynanmasına yok Taksim Meydanı yayalaştırlıyor, yok Haliç’e metro köprüsü yapılıyor, yok taksim gezisi, AKM, gökdelenler, yol genişletmeleri, metro inşaatının yeraltı tarih zenginliğinin dahi kazılarla tahrip ve yok edildiği çalışmalar ile İstanbul yavaş yavaş dünya tarihi mirasından düşülüyor Unesco’nun kayıtlarından siliniyordu.

Duvar resimlerine bakınca Eski Efesin yerinde yeller estiğini kazılardan bulup çıkardıklarımızla avunduğumuz ve korumacılıkla övündüğümüz çoğunu da yabancı arkeoloğların yaptıkları ile yetiniyorduk yetiniyorduk da eskiden duvar resimlerinde ki Efes’ten bir şey yoktu ortada. Teselli buldum demek ki tarih bu, her dönem yerini bir başka döneme bir başka medeniyete bir başka geleceğe bırakacaktı.

İnci Pastanesi üzüldüğüm son haberdi ondan önce ki Taksim Meydanının yerini almıştı, bulduğum teselliyle hani Efes dedim düzen böyle birileri yapacak birileri yıkacak ama dünya dönmeğe devam edecek ne kadar çırpınsak ne kadar sesimizi duyuramasak da dünya dönmeğe devam edecek yapılanlar silinecek yerine yenileri yapılacak yapılacak ama sanattan ve güzellikten her defasında bir şeyler koparıp atılarak yapılacak, yoz sadece fonksiyona cevap veren robot düzen ve klişeleşmiş yaşantıya cevap verecekler yapılacak herkes herşey birbirine benzeyecek işte kıyamet bundan sonra kopacak son fert ve nesne birbirine benzedikten birbirinin çakması olduktan sonra.

Züğürt tesellisi de olsa inandım ama gönlüm razı gelmiyor, inanmıyor. 08.12.12

20121209-071133.jpg

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: