İçeriğe geç

FORUM MAGNESIA

9 Ocak 2015

İnternet Mimarlık yayıncılığı yapan Arkitera firması; her yıl düzenlediği 2013 ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü’nün finalisti olduğunda bizim Magnesia AVM den bahsederken şöyle der:
340.000’i aşkın şehir merkezi nüfusu ve 1.330.000 toplam şehir nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 14. şehri olan ve sanayileşme hızı ile Avrupa’nın yatırıma en elverişli kenti seçilen Manisa’da yepyeni bir alışveriş merkezi projesi hayata geçirdi. Celal Bayar Hastanesi, Celal Bayar Üniversitesi ve Adalet Sarayı’nın arasında konumlanan Magnesia Alışveriş Merkezi, şehri modern organize perakende sunumu ile tanıştıran ilk proje olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de işsizlik oranının en düşük olduğu şehirlerden biri olması, nüfusunun % 80’inin 45 yaşın altındaki gençlerden oluşması ve şehir merkezi alım gücünün ülke ortalamasının %30 üzerinde olması sebebiyle Türkiye’nin yükselen yıldızı Manisa’nın yeni buluşma noktası Magnesia Alışveriş Merkezi olacak.

İşte Manisa’mızın AVM’si böyle anlatılıyor.

Forum Magnesia’nın içinde gezilip alışveriş yapılıyor dışında yaşanılıyor aynı zamanda kamusal alan ve mekan hizmeti de veriyor.

Mimar Sinan Bulvarı üzerinde, Manisa’nın İzmir yönüne çıkışının bir ucunda, Magnesia ile başlayan güzergahda geniş bir yeşil ve yürüyüş yolu ile Çanakkale Anıtına bağlanması karşı tarafında yakında yapılacak Manisa Etnoğrafya Müzesi ile bir bütünlük ve uyum sağlamaktadır. Halkın bu bölgede bir gününü rahatca geçirebileceği Magnesia da dinlenebileceği gençlerin eğlenebileceği bir sosyal mekandır aynı zamanda Magnesia.

Manisa’ya o kadar uyumludur ki mütevazi duruşuyla halkın; Evinin balkonu, semtinin dükkanı, muhallebicisi, mahallesinin bakkalı, çocuklarının oyun alanı, gençlerinin buluşma noktasıdır.

Manisa’ya yabancı olmayan hep ordaymış gibi. Yeri gelince durağan, duruşuyla olağan, sempatisiyle sıradan, halkla eğlenen, halkla coşan yine halkla mazbutlaşan mütevazi, canlı, duyguları olan bir AVM dir Magnesia.

Evet bizim AVM’de de marka mağazalar, frencayzing çalışan yiyecek mekanları, sinemaları var. sıklıkla gitmesem de gittiğimde ne park edecek yer bulabiliyorum ne de oturup bir kaç atıştırmalık yer. Bu yoğunluk da hafta sonları, Manisa’da ki esnafın ve mağaza niteliğinde ki işyerlerinin kapalı olduğu zamanlar.

Küçük esnafın bu avm den etkilendiğini hiç düşünmüyorum. Bizler yani Manisalılar hem mazbut hem de biraz tutucuyuzdur alışveriş ettiğimiz mekanları esnafı öyle kolay kolay değiştirmeyiz, değiştiremeyiz.

Ama alış veriş merkezlerine karşı olsam da Magnesia minyatür AVM sayılır. Ayrıca bu tür perakende mağazalar ifrata kaçmayacak, sayılarının kentin yapısını bozmayacak, şekilde ve sayıda olmaları kentleşmenin bir göstergesidir. Vatandaşın sosyal hayatı, esnafın kendini yenilemesi, genç nüfus için eğlence ve dinlenme mekanlarının oluşması, üniversite ve organize çalışanlarının hafta sonunu değerlendirmeleri açısından kentin bir parçasıdır.

Büyük Şehir Manisa’mızda; sosyal yaşantı, eğitim, sanat, kültürel alanlar, yiyecek mekanları açısından son zamanlarda hızlı gelişmeler olduğu gibi daha farklı mekanlar; kolejler, müzeler, Celal Bayar Üniversitesi’nin yeni fakülte ve yüksek okulları, otoparklar, kapalı salon ve yüzme havuzu, kentpark… gibi modern yapılar yakın zamanda Manisa’mıza kazandırılacaktır.

Ekonomik sıkıntı, kriz, zaman zaman ticari hayatta ki durgunlukların adresi Forum Magnesia olmamalı.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: