İçeriğe geç

HAFSA SULTAN, FATİH, CUMHURİYET, YENİ MAHALLE.

19 Ocak 2015

Bizden önceydi yani 2009’dan önce. Henüz çalışma aşamasında olan bu dört mahalleyi tekrar ele aldık. 2007-2015 sekiz senedir bu planlara çalışıyoruz. Vatandaş anketi mi kalmadı, muhtar rızası mı dinlenmedi, kahve toplantıları mı yapılmadı, seçim malzemesi mi yapılmadı. Neler olmadı ki.

Cengiz Başkanın birinci döneminde, CHP grubu ile birleşen AKP grubu planı altına bakalım pişti mi? Çevirelim yanmasın, daha pişmedi, altı kızarmadı, gibi sudan bahanelerle Manisa Belediyesi Meclisinde bir türlü pişirilemeyen bu mahalleler; kahvelerde çaylar içilip sohbetler yapılırken, okey pişti oynanırken, masaların, masalların, hikayelerin, ahbap meclislerinin konu komşu ev gezmelerinin mevzusu oldu. Yenileme olsun diyenin demeyenden fazla olmasına rağmen; her vatandaş gibi günü kurtarma hesabı yapan bizler, günlük nafaka teminini çıkarmak için uğraş veren vatandaşlar, sabah vardiya akşam mesaisi hafta sonu çalışması telaşında mahalleliler. Aslolan ev bark meselesine zaman ayıramazken, çözüm arayamazken, oy verdikleri partilerinin niye bu işi bitirmiyorsunuz diyemezken, mahallelerin çözümsüz hali uzayıp gidiyor.

Ya yapılsın, ya yapılmasın.

İmar komisyonunda ki AKP’li komisyon üyeleri;
“…ilgili dairesince bilgilendirilmediklerinden konunun gündemden kaldırılması…” kararı alınmasına rağmen konuyla ilgili madde Ocak meclisinde görüşülürken,
“…konunun komisyonda görüşülmesinin devamına…” diye komisyon kararı mecliste ayaküstü değiştirilmiştir.

150 gün sonra yine seçim var bu imar değişikliği ile kim puan toplar hesabı yapılmaz ise ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün hiçbir zaman böyle hesap yapmadı her şey nasip diye seçimlere girdi.
Vatandaşın lehine iyiliğine sağlıklı konutlarda yaşamasına olanak sağlayacak bu planlama, partilere; yapılmasın diye el kaldırana mı puan kazandırır? Yapılsın diyene mi puan kazandırır? Onu vatandaş takdir eder, bu konunun seçim malzemesi yapılması doğru değil. Doğru bir tane o da bu mahallelerin yenilenmesi kentin merkezinde olan bu evlerde oturanların bu imkandan faydalanması iş imkanı iyice kısıtlanmış olan müteahhit firmaların buraya balıklama atlayacakları ve rekabet içinde arsa paylarını inşaat kalitesini yükselteceklerini de düşünürsek burada yer evleri ve gecekondudan dönüşmüş kaçak katlarla deprem riskini arttırmış olan vatandaşlarımıza gün doğacak, piyango vuracaktır.

Bu kaçınılmaz bir yenilemedir. Bugün olmazsa yarın mutlaka olacaktır.
Daha sonra yapılacak ki o çalışmalarda yürüyor, yeni imar planları ile oluşacak ve çoğalacak arsalar ile bu mahallelerin arsa payı bugünkü gibi olmayacaktır. İkramiye yerine teselli ikramiyesi ile yetineceklerdir.

Bu rantı kaçırmayın derim.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: