İçeriğe geç

İLTİZAM, İNTİZAM.

28 Şubat 2015

Ulutepe, İzmir Caddesi, Doğu Caddesi, Mimarsinan Bulvarı bunlar Spil’e paralel olan ana caddelerimiz. Yatayda ki caddeleri, bunları, birbirine belli aralıklarla bağlamak için caddelere dik sokaklar açıldı. Dağa paralel cadde ve dik sokaklar arasına konut adaları, okullar, camiler, yerleştirildi, cami olan yerde yol yamuldu, han hamam türbe bunlarda da arkalarından dolandı. İşte Manisa’nın planı böyle yapıldı; Bizans, Saruhanlı, Osmanlı, Cumhuriyet devirlerinde. Mezarlıklar park, cami, okul bahçeleri, dere boyları kendiliğinden yeşil alan oluverdi. Eskiyi yenileye yenileye bu günlere geldik.

 

Gel zaman git zaman Bizansın iki tekerlekli savaş arabalarından inmiş kağnılara, dört tekerleklilere, briklere bine bine değmeyin fayton keyfime kadar geldik. Hal böyle iken bağa bahçeye at arabasıyla giderken bağlar bahçeler apartman, fabrikalar ile dolunca at arabalarının da kullanım alanı daraldı. Fabrikalar çoğalınca nüfus arttı, nüfus artınca apartman, konut, araç, arttı. Araç artınca sokaklar ile caddelerin kesiştiği dört yol ağızlarında trafik polisi varile girdi (emniyet açısından), el kol hareketleri ile trafiği idare etmeye başladı.

 

Dur, kaç, çekil, anlamına gelen korna sesleri ile çarpışan arabaların kaporta sesleri ayyuka çıktığında varil olan yerlere bu lambalardan koydular. Her şey o kadar arttı ki ışığı gören geldi. Araçlara paralel insanlar da arttı. Trafik lambaları da sözde düzenleyeci olarak her köşe başına konuldu, Bunların aralarına yerlere zebra desenli çizgiler çizildi yayalar buradan geçsin diye ama onlar bu çizgileri sek sek oyunu çizgisi zannedip basmamak için çizgilerin üstünden geçmediler, geçenler de lambalarda ki ışığı dikkate almadılar, hatta trafik polisi kırmızıda geçenleri uyardı hanımlardan bazılarını “hanım hanım nereye gidiyosun?”  “Eltimgillere” yanıtını alınca bi daha da kimseye sormadı “kocası sormuyor, bana ne” dedi.

Oysa: Trafik lambaları kullanılmaya başladığında 1970-75 olabilir eğitici olsun diye Celal Şahin akordeonuyla konserler veriyordu!

“Kırmızı yanınca dur

Sarı yanınca bekle

Yeşil yanınca geç

Geç hanım teyze.”

 

Gel zaman git zaman bu trafik lambaları da başa ceza olmaya başladı düzenleyeceğiz dediğimiz araç ve yaya akışını bunlar bozmaya başladı ama bunları da düzenleyecek bir yeni düzenleyici icat edilemediğinden bir müddet daha kargaşa karmaşa devam edecek gibi gözüküyor.


Oysa düzen dediğimiz düzensizliği, düzenli düzenlesek de düzeni bozanları biraz üzsek.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: