İçeriğe geç

KALKINMA AMA İMARLI KALKINMA.

10 Nisan 2015

İmar: alakalı alakasız herkesin bildiği, hüküm yürüttüğü, birinin yaptığını diğerinin bozduğu, bozanın zafer nidaları attığı, imar. Memleket görmemiş ki hayal edilmiş, hayal üzerine kurulmuş, olsa olsa metodu ile yapılmış. 10 metre sokak yeter, tren mi geçecek? Tren 147 cm’lik yolda gidiyor halbuki. Tır mı geçecek? Tır da 2.5 m genişliğinde. Demek en uzun ve büyük ölçütümüz bu. Tren ve tır.

Tarlalar arsa olurken, arsalar parsel edilirken, parsellere tapular verilirken, altına ticaret konurken, rant diye ödünler verilirken, memnun musunuz? Sorusuna evet denilirken, işin aslı gereği insanca ve hakça paylaşımı varken vaatlere kanılırken, kazanılacak mahalleli değil oylar hesap edilirken, yalan yanlış işler yapılırken, aradan yıllar geçmesine rağmen çözüm bulunamazken, hastalığın umutsuzluğun kara düşünceleri hayatımızı sarmalarken, okul kıtlığında adına eğitim dediğimiz Türkiye’nin batısının batısında Manisa’mızda % 97’sinin ilk orta lise mezunu olduğu ve dışarıdan okul bitirdiği okumuşluğumuzun yanında, tüm bunlara rağmen her iki yılda bir deneme yanılma metodu ile değiştirilen karmaşık eğitim sistemimizle eğitimde başarı beklerken, üniversite kenti olmuş ama öğrencileri Manisa’da barındıramazken, Organize Sanayi Bölgesinin milli gelirimize katma değer sağlamasıyla, ihracat rakamlarıyla, istihdamı ile övünürken; servis trafiği keşmekeşine, kara dumanlara, katlanma eziyetini yaşarken, vardiya kenti olduğumuzu görmezden gelip, gecekondu kenti olurken, ekonomik açıdan asgari ücretle kıt kanaat geçinip kalkınmada emeklerken, eğitim, ekonomi gibi beşeri içtimai sosyal yaşantımız ile evimize, sokağımıza, mahallemize, şehrimize, kentimize yabancılaşırken, İnsanca ve hakça yaşamayı planlamak, yeni okullar, sosyal alanlar, tarım ve sanayi de yeni iş imkanları ile geçim standardını yükseltmek yerine fakirlik edebiyatı ile oy avcılığı yaparken.

Artık:

Böyle gelip böyle gitmeyeceğini çağdaş muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için ülkemizin en batısında ki il olan Manisa Büyükşehrimizi yeniden planlamamız gerektiğinin zamanı geldi de geçiyor bile. Kentte yaşayanların; mutlu, huzurlu, sağlıklı yaşamı için planlama esasının temel taşlarından biri de kent planlamasıdır. Sadece Manisa’nın doğusu, kuzeyi, güneyi, batısı, dört yönü değil tamamının planlanması, yenilenmesi, biçimlenmesi ve bu sayede sosyal ve ekonomik yönden kalkınması gerekmektedir.

Manisa’mızda bunun alt yapısı hazır, Manisa; organize sanayisi, tarımı, ulaşımı, turizm değerleri, İzmir’e yakınlığı, Celal Bayar Üniversitesi, 17 ilçesi… ile imkanları olan bir şehirdir. Ayrıca büyükşehir olduktan sonra maddi yönden imkanları artmış merkez haricinde ki 15 ilçeye yapılacak yatırımlar ve üretim potansiyeli ile Manisa’mızın kısa sürede hızlı bir şekilde gelişimi bu saydıklarımızın çok iyi bir şekilde her noktasının planlanması ve bu yönde kalkınmasından geçmektedir.

Şeker yağ un hazır helva yapmanın hep birlikte ağız tadıyla yemenin tam zamanı, kendimizi düşünmüyorsak çocuklarımızı hatta yeni doğacak çocuklarımızı düşünmeliyiz.

Onların geleceğine şehrimizi hazırlamalıyız.

Sağlıcakla kalın.

                

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: