İçeriğe geç

PARMAK DEĞİL AVUÇLA BAL

7 Ağustos 2015

Yıl 2013 Balo açılışı (Batı Anadolu Lojistik) TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, eski vekilimiz Bülent Arınç beylere Büyükşehir belediyesi başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi’ye kadar kimler kimler yok. Bir hayli de yüksek rütbeden protokol sıraları dolu.
“……..Manisa son 10 yılda elde ettiği güven ve siyasi istikrar sayesinde önemli ölçüde yol aldı. Milli gelirini 3’e katladı. Bu gelişmede en büyük farkı Manisa yaptı. Manisa Türkiye’nin ekonomisine, istihdamına, ihracatına önemli katkıyı sağlayan şehrimiz. Bu yıl Ege bölgesinde ilk 5 ayda yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artmış görünüyor. Rakamsal olarak 7 milyar 364 dolar. Manisa ise Ege Bölgesi’nin üzerinde Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde artışı gerçekleştiren bir ilimiz. Manisa, yüzde 22’lik bu yılın ilk 5 ayında ihracatında artış sağlamış. Rakam 2 milyar dolara yaklaşmış. Son 10 yılda Manisa’nın farkını görüyoruz. Manisa ihracatının % 1632 oranında Türkiye’de ihracatta rekortmen bir ilimizdir…”

 

Manisa’nın rekortmen olduğu felan yok, ihracatı, yukarıda bahsi geçenleri ekonomi sayfalarında görmüşlüğü vardır belki. Bu olan biten Organize Sanayi Bölgesinde cereyan etmiştir. Manisanın bi suçu, günahı, sevabı, bir dahli, bir kazancı yoktur.

 

Yıl 2015 Temmuz ayı yaprak toplamaya giden araç tankerle çarpıştı 15 işçi kadın ve şoför kazada öldü. Üzümü para etmiyor ki yaprağı etsin. Umut ve kazanç kapısı uğruna.

Tarla takke der köylü övünmez tarlam var diye, gavur mangrı ile beş para etmez çünkü, atadan babadan kalmıştır satsan alan yok satılmaz atsan atılmaz oyalanılıyor. Köyün kahvesine çıkınca kasketi masaya koyarken “üle İbram bi çay geti” derken tarladan gelmenin sözde çalışmanın cakası satılacak. “Tüccarla gelecek hanım dolmadan yapı vede öğlen hep beraba yeriz gari.” Tütüncü tüccarın yamağını ağırlıyor misafirperver. Pamuk yerine “Darılada bu yıl emme uzadı be” ama sömekle boş, sömekleee, bırak sömekleri emekler boş, emeklerrr. Pamuk, ne sen sor ne ben söyleyeyim. Dünyanın renk olarak en beyazı lif olarak en uzunu Gediz ovasında yetişir. Üç ürün, bir bas beş kazan, ağalar beyler, koca koca çiftlikler, komşuluk, imece, pata pata pancar motor sesleri, karıktan karığa “suyun önünü kapayı ve gari” seslenişleri kalmadı artık.

İŞTE MANİSA BUDUR.

 

Şimdi:

 

Yıl 2015 Ağustos ayı “MANİSA YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK” Manisa’nın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirterek, TARIM noktasında olduğu kadar sanayide de iddialı bir şehir haline geldiğini söyledi. Manisa 12 yılda 12 milyar lira bir kamu yatırımı aldı…..12 yılda Manisa ihracatında 10 kattan fazla artmış durumda. Manisa’yı yüksek teknolojide bir merkez olarak görme arzumuz var…”

İzmir tüneli bitmedi bitse ne fayda, bitmezde. 750-650-450’ye inen yataklı bölge hastanesi duruyor. Turgutlu Manisa karayolu duruyor. Gediz nehrinin temizlenmesi yıllarca arıtma tesislerine ödenek ayrılmamasından dolayı duruyor. Katı atık depolama da aynı sebepten duruyor. (MBŞBelediyesince

başlanacak) Milli eğitim yatırımları duruyor. Tarımla ilgili yapılması gereken her şey duruyor. Gediz Kavşağı/nda hem araçlar hem kendi duruyor…

 

Gediz Ovasının adı Gediz Grabeni oldu. Bu demektir ki Gediz ova olmaktan çıktı yıllar önce faylar ve çökmeler ile oluşan Gediz nehri havzası ovasının adı “Graben” olunca teknoloji devleri ovada boy göstermeye başladılar hem de Gulliver misali büyük adımlar atarak. “Yerin üstünden ne hayır geldi ki? Tarımmış kim kaybetti de bulalım. Yeraltı hazine.” Büyük burgular küçük elektronik bilgisayarlar adı bile konmamış aletler ile 3000-4000 metreye in sıcak suyu toprağın ciğerini söker gibi o derinlikten suyu al çıkar elektrik üret. Bu laf yıllar öncesinden dilimize yerleşmişti ama şimdi gerçekleşti. “Yandı Kerim’in arpa tarlası.”

 

Yıl 2020 yine bir açılış da: “…..Manisa’da Türkiye enerjisinin %20 si üretiliyor, Manisa’da yakında yeni yapılacak enerji yatırımlarıyla %50’ye çıkarılacak.” Denecek.

 

Yine Manisa’nın bi suçu, bi günahı, bi dahli, bi kazancı, bu güne kadar olmadığı gibi olmayacak. Tüm olaylar Gediz Grabeninde gerçekleşecektir.

 

Kazananların halayı çekilirken, davulun askısı Manisalıların boynunda tokmak başkaların elinde olacaktır.

 

 

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: