İçeriğe geç

OTOPARK, HEM EĞİTİM HEM EĞİTİLMEK.

9 Ekim 2015


Otopark, bitmez problem akşam eve geldiğinizde kapınızın önünde park edecek yer bulamazsanız çevreyi dolanmaya başlar artık uzak yakın demez bir yer bulur park edersiniz bu arada ne kadar zaman geçtiği sık sık çalan telefondan belli olur ama dolanmaktan direksiyon kıvırmaktan bir de üstüne üstlük yer bulamamanın sinirinden çalan telefona etmediğiniz laf kalmamıştır. Yer bulup da kim bu densiz deyip telefona baktığınızda eşİnizin sizi aradığını görürsünüz. Bu mobil telefonlarda kaçacak delik yok yalan dolan yok arayan yazıyor kıvırmak yok. Eşinize dönersiniz biraz da kılıbıklık varsa


-Afedersin, buyur hayatım. 

Serde maçoluk varsa 

-Ne o yaa öldün mü? Zaten park yeri bulamadım bir de zır zır zır, ha söyle. 

-Sofra hazır Yemekler soğuyacak da bi arayayım dedim nebleyim.


Yemekten sonra annemlere gidelim diyen eşinize 

-Yahu sen şaşırdın mı? Eve gelirken park yeri bulacağım diye anam ağladı git ananlara gel yine dolan dur şurdan şuraya kıpırdamam yaya gidecek halim de yok bütün gün koş koş yoruldum otur oturduğun yerde.


Evde aile kavgalarına, sokakta bıçaklı saldırılara, adam öldürmelere, en azından ucuz atlatılanı dayak yemelere kadar varan otopark.


Büyükşehir Belediyesi merkezde eski otoparkları yenileyip daha kullanışlı hale getiriyor. Yeni bulunan yerlere de modern yeraltı otoparkları yapıyor. Bunlardan bir tanesi de en son yapılan Bülent Koşmaz Parkı’nın altında ki iki katlı 400 araçlık otopark. Boş. 

Hem de alay eder gibi otoparkın giriş cebine parkeden araçlar. İttirsen otoparkın rampasından içeri girecek şekilde park etmişler. Ama içerisi boş. Cumhuriyet otoparkı da farklı değil.


Şimdi yakında yenisi hizmete girecek olan tam otomasyonlu katlı otopark bitmek üzere. Bu otoparka da girmemek için gazetelerde yazılar başlamış; Elektrik gideri, asansörlerin bakımı, çalışacak elemanların maaşı, bunların parası park eden araçlara ödettirilirse park ücreti pahalı olur kimse girmez boş kalır o zaman ne olacak?


Amaç para kazanmak değil. Bekçiyi dövmek hiç değil amaç arabayı yoldan aldırıp otoparka koydurmak. 


Kısaca: Düğüne çağırma küselim, çağır tüyelim misali. Otopark yok yaygara, yaptık şamata, bahane üretmeyelim.


Otopark kullanmak eğitilmektir.


Apartımanlardan duvar olmuş sokak aralarına da çözüm var da Milli Eğitim bekleniyor. Alirıza Çevik İlkokulu’na yeni bina yapma sözü verip proje hazırlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi bodrum katına 400 araçlık otopark yapmayı planladı. Hem de okul aile birliğine otoparktan pay vererek. 


Bu pay ile okulun masraflarını karşıla, fakir çocukların ihtiyaçlarını karşıla, spor salonu var sporcu yetiştir, resim atölyesi, müzik holü var sanatçı yetiştir.


Böyle bir okulda verilecek eğitim kalitesiyle ülkemizin geleceğine gençleri yetiştir.


Ağaç yaşken eğilir.From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: