İçeriğe geç

SABAHA KADAR YIL VAR…

10 Ocak 2016

SABAHA

KADAR YIL VAR
Akşamları ticari alanlar boşalıyor konut sahaları araç yığıntısı, sokak cadde kaldırım le ba lep. Ful dolu! (Ne demekse) Gündüz ticari alanlar dolu yani tersi. Merkez ticari bölgede otopark 8 TL (24 saati) şikayet yetmedi gazeteye röportaj. Arabaların yollarına kırmızı halı, sürücülerine balmumu hoş geldiniz partisinin en heyecanlı yerinde aracın camına iliştiriliyor makbuz. 
Akşam ki sokak araları kaldırımlar boşaldı kalsın hazır yerde bulmuşsunuz. Olmaz illa sekizi vereceğim.

Oysa anlatamadık; çarşı araçtan ne kadar temizlenirse vitrinlerin önü açılacak, (niye dükkanların önüne sandalye koyuyorlar araç park etmesin vitrin gözüksün diye.) Vatandaş yaya olarak gezecek gezmek zorunda kalacak. Bizim çarşımız açık AVM gibi, yeni şekliyle forum gibi. Alış veriş artacak. 
Bu bölgede ki esnaf şikayet edeceğine otopark ücretleri arttırılsın diye dilekçe vermeleri gerekir. Ama biz her şeyde olduğu gibi günü kurtarmakla meşgulüz.

Bir de akan trafiği tıkayan zart zurt korna çalmaya sebep olan hatta elini çekmemecesine kadar bağırtan , inip kavgalara sebep olan olaylar var.

8 TL’lik bölgeye bir sıra park edilmiş arada hiç boş yer yok. Market şoklusundan düzünelerce, şoksuz olanı o da binlerce. Günlük tüketilecek yani tüketim tarihli yiyecek tedarik edenler, her gün koca koca kamyonlar marketin önünde, ikinci sıra parkta. Pat yanına deterjan ve kağıtçı gelmiş, ikincinin yanına üçüncü sıra parkta. Pat yanına gelecek patladı sırada bekliyor dördüncüyü yapacak da caddede yer kalmamış, kim? Gazoz meşrubat bedava kapakçıkları biriktirinci. 

Birinci sıraya park etmiş sekizi bayılmış kurallara uymuş, uymayan trafiği aksattığı yetmiyor bi de araçın kasasına kıçını dayamış iş yerinin kızlarıyla makara yumak yapıyor. Sabahın dokuzunda gidiyorlar öğleden sonra bi daha geliyorlar.

Arayan soran yok tedarikçilerin patronlarından başka. 

-Oğlum nerede kaldın?

-Patron, trafik çok yoğundu. 

-Ne trafiği ya senin geçiş üstünlüğün var arabadakiler bozulursa trafik mi verecek parasını?

Bu geçiş üstünlüğü değil ama park etme pervasızlığını nereden buluyorlar? Sabah yedide organize trafik suçu başlıyor. TCDD rayları İzmir Caddesine döşemiş katarları da dizmiş. Bi lokomotifi eksik gerçi onu andıranlar var bacasından değil de ekzosundan kara dumanlar çıkaranlar. Yani yollar yine dolu. 

O zaman bu tedarikçiler sabah altıda marketin önüne gelecek mallarını boşaltacaklar, o saatte çalışan kız falan olmadığı için makara yumakta yok, vınn. Sabah uyku mahmurluğu araçı yüklemek için dörtte iş başı, olmaz mı? Trafikte çareler tükenmez yeter ki isteye gör. O zaman akşam 22.00 bu saatten sonra şehir sizin.

Sabaha kadar dans dans.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: