İçeriğe geç

KULA’YI PLANSIZ YAPMIŞLAR BİZ PLANLA KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ.

13 Ocak 2016

Bir büyük masa etrafında plancılar bir araya geldiler, bekliyorlar biri daha gelecek derken geldi ama hala bekliyoruz nihayet son beklenen de geldi. Genç bir hanım bilgisayarından anlatıyor. ekrana bir şeyler yansıtmak istiyor ama bilgisayar mı uyum sağlamıyor biz mi o hanıma ekran mı hepimize. Bilgi işlemciler çağrılıyor, elleyip gidiyorlar küllemesi bize kalıyor, oldu nihayetinde.

Ekrana bir görüntü geldi. Bu nasıl bir yer? Üst üste çatılar sokaklar, havadan bakılan fotoğrafında gözükmüyor sokaklar. Çatısız olanı ekrana yansıttılar parseller gözüküyor. Evlerin yerleri, bahçelerin duvarları, kıvrım kıvrım sokakları, karınca yuvası da böyle olmalı. 

Yeni plancılar böyle eski plansız yerleşimlere karınca plan diyorlar. Hani karınca gider gider durur kıl gibi duyargalarını çevirir de çevirir, hızla öne gider durur, geriler sağa sola fırlar nedense sonra yoluna devam eder. Bir yer gelir yine aynı işler, duyargalar anten, kıl bacaklar motor takılmış gibi döne döne gider her gittiğinin yol olduğunu farz edin. İşte bu yerleşimde böyle. Plan demiyorum karınca plan mı biliyor yolunu biliyor her ne kadar dönse de durup durup nereye gideceğine karar verse de bıraktığı iz yol, yol da plan olur. 

Etrafında evler dar olunca sokaklar birbirine değecek elbet saçaklar o onun üstünde diğeri öbürünün üstünde komşu komşunun külüne muhtaçmış burada komşu komşunun kiremidine muhtaç üstte ki düşse alttakinin üstüne kıracak bir kaç tanesini tamir için kiremit gerekli çatı arasına konur tamir kiremitleri çatıya yakın. Hatta bir fazlası konur komşuya yarasın.

Dar sokak; evler yakın, pencereyi açsan duyulacak sesin, hissedilecek nefesin, görülecek her yerin. Çıkmaların yan tarafına açılır pencereler, sokağı görürsün derinlemesine. Gerçi gizli saklı kaç göç yok kardeş sırdaş her biri birisiyle.

Yukarıdan çatılar aşağıdan kapılar kafesli pencereler karşı karşıyalar. Nar ağaçlı bahçeden çıktın mı evin hayatına, üst kattan uzaklar gözükse de komşu bahçe altındaymış gibidir. Mahalle camisi de öyle. Cami, minare, imam neredeyse namazı bahçede kıldıracak. Acı tatlı gününde, düğününde, komşuluk her şeyiyle. Akşama kına gecesi, sabahına sokakta kazanlar, düğün yemeği. Koca sopa kazanın içinde, her bir komşu alır eline, çevirir alabildiğine.

Keşkek düğün yemeğinde, 

Yardımlaşmadır. 

Dayanışmadır. 

Kula geleneğinde.

Tatlıya bağlanır her şey,

Şekerli pide yendiğinde. 

Reklam

From → KULA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: