İçeriğe geç

SÜTLÜ ZEYTİN.

5 Nisan 2016

Sonbahar, kış yakın bilhassa buralarda ekilip biçilecek yerin az, tarım sezonunun kısa olmasına rağmen sistemli çalışılıyor dar alanda paslaşmalar ile maçı çeviriyorlar. Beş on dönümlük tarlaların kenarlarında kocaman beyaz naylon rulolar var sanayi malzemesi gibi kışlık sılaj bunlar naylonlara sarılmış depolanmayı bekliyor.

 

Böğürtlen suyu, kırmızı erik suyu Asteriks’in ülkesi değil ama deve gücü tazı hızı şerbeti her masada. Kırmızı mor renkli cam sürahilerin yanında beyaz renkli bir içecek daha var sofraların masaların değişmezi vazgeçilmezi süt.

-Ne içersiniz? Kola, fanta, sipirayt, layk kola, ayran? Böyle bir şey sorulmuyor. Masanın orta yerinde üç renkten içecek duruyor sürahilerde doldur doldur iç, az içtin çok içtin soran yok, ödeyeceğin para fiks. Beyaz kocaman ruloların kışın tüketilmesiyle ortaya çıkan süt, kalem gibi ağaçlı ormanlık alanda tabii olarak toplanan böğürtlen, bahçelere dikilen mor kış eriği. Başka bir şey yok olmuyor yetişmiyor, bunlar var bunlar tüketiliyor.

Bir başka yerde bir başka masa manzarası: Orta boyda gövdesi kare ağız tarafı yuvarlak iki şişe masaların kenarlarında ama yeme içme mekanlarının her masasında biri lezzetli zeytinyağı diğeri keskin üzüm sirkesi salataya zeytinyağı limon istemek yok ister salataya dök ister kana kana iç. İçecek; çok az şarap aromasının bulunduğu soğuk içeceğin içerisine doğranmış meyve dilimleri. Burada da bunlar yetişiyor. Üzüm, zeytin bunlar var bunlar tüketiliyor.

Hep gündemdedir bizde üzüm zeytin. Bir yıl tavan yapar bir yıl fiyatı sürünür. Çok sık don vurur diğerine sopalar. Bağı mı köklesem? Zeytinleri mi söksem? İnekleri mi kessem? Sütü mü döksem? Yüzler gülmez. Geçim derdi bitmez.
Politikaya malzeme, siyasilere eğlence, bu işlere bakan bürokrasiye teselli etmece olur acınacak halimiz. Çözüm; süt tozu yapar fiyatı düşürmeyiz! et fiyatlarını dondururuz! üzüme sigorta, zeytine teşvik. Yük üstüne yük.

Günlük ne tüketilir: Et yerine ucuz, promosyon donmuş tavuk. Süt yerine kola, fanta. Zeytin yerine çiçeklerden bir demet. Üzüme zaten tabiat vuruyor geriye kalanlarda da ilaç kalıyor. Biz de her şey tevekkel Allah.

Allah akıl fikir vermiş, dünyada ki mükemmel tek varlık insanlardanız, dünyada ki diğer insanlar gibi. Anlamadığım elbette tevekkül edeceğiz de kendi işimizi kendimiz ne zaman göreceğiz diğer kullar gibi.

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: