İçeriğe geç

PRIJEDOR-KOZARAC

27 Mayıs 2017

Prijedor da ki ikinci günümüzde kahvaltıdan sonra koraza tepesine çıktık. Bizim Turgutlu Ovacık yaylasını andıran bir tepeydi bir farkla İkinci dünya savaşında Almanyaya karşı yapılan çatışmanın en yoğun geçtiği ve savaşın kazanıldığı bir tepe anısına yani Hitler Almanyasına karşılık Yugoslav Tito ordusunun çatışmayı kazandığı çarpışmanın anısına yapılan büyük ve yüksek bir abide ile savaş müzesinin bulunduğu tepe. Rehber eşliğinde aldığımız bilgilerden sonra 800 metre rakımdan aşağıya Kozarac kasabasına geldik. Burası dört sene önce belediyelik iken şimdi Prijedora bağlanmış ve mahalle olmuş eski belediye başkanı şimdi ise muhtar olan Ergun ve yanında ki heyeti Kozarac Kasabasının halkevi niteliğinde bir yapının önünde bizleri otobüsten inerken türkçe hoşgeldiniz aleyküm selam ve buyrun diyerek çok sıcak karşıladılar. Salona geçerek bizlere soğuk içeçekler ikram ederlerken kasabanın derneğinin halk oyunları ekibi salonda yerlerini aldılar. Bizler yaptıkları halk oyunları gösterilerinin ardından türkçe kahramanlık şarkısı söyleyen ilkokul talebesi küçük kız ekibimize duygusal anlar yaşattı.

Okulun öğretmeni muhtar ve kasabalıların eşliğinde ayakta kalan Osmanlı eserlerini gezdik II Selim zamanında yapılmış olan kale duvar kalıntılarını gezerken evlerin arasında kalmış ve halen gömü yapılan Osmanlı mezarlıklarını gezdik. Daha sonra öğle yemeği için gittiğimiz restoranda Tarhana, Tandır, İnegöl Köfte den oluşan türk yemeklerini afiyetle yerken Türk kahvesi eşliğinde baklava ikramında bulundular. Bu sıcak ilgi ve dostane davranışın yanında İstanbul Marmara Üniversitesi ilahiyat mezunu imam Emil kahve içerken hem tercümanlık hem de yöre ile Kozarac hakkında bilgiler verdi. Kasaba halkının ekseriyetinin Müslüman boşnak olduğu Osmanlı eserlerine sahiplendiği ve camilerinin bu bölgede yoğun olduğu halkının geçim için yurt dışında çalışmaya gittiği ama oradan kazandıkları ile hem kendilerine villa evler yaptığı hem de kıt olan muhtarlık hizmetine destek olmak için aralarında topladıkları paralar ile kasabalarına hizmet ettiklerini ve yıllar önce müslümanlara yapılan katliamın anısına kasabanın merkezinde anıt yaptırdıklarını anlattı.

Bu kadar dostane davranış bizleri çok mutlu etmişti. Ayrılırken Kozarac’lıları Türkiye’ye davet eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün gelecek Mesir Festivalinde Bosna Hersek’in onur konuğu olmasını arzu ettiğimizi ve sizlerinde halk oyunları ekibinizle birlikte festivale katılarak Manisamızda görmek istiyoruz dedi.

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: