İçeriğe geç

ESKİ GARAJ

27 Temmuz 2017

2014 yılı, 1 milyon nüfusun üzerinde olan şehirler yasa ile büyükşehir kapsamına alınacak.
Şimdi ki Gedaş Elektrik A.Ş’nin Bakım Onarım için kullandığı 1973’den önce ki çok eski belediye binasından çarşı içerisinde ki binasına 1973 yılında taşındı. O tarihlere yakın Eski Garaj alanına taşınmış olan Bedesten’in orada ki garaj, esnafı (garajlar karışmaya başladı) taa Bizanslılar daha doğrusu Laskarisliler zamanından beri çarşı olan sırasıyla Osmanlı çarşısı, sipahi pazarı, bit pazarı, kavaflar çarşısı, bedesten esnafı’nın işleri, ticareti sarsıldı. Bu bölgeye 1973 de yeni taşınmış olan belediye ile esnaf bu sarsıntıyı hafif sıyrıklarla atlattı. O bölgenin ticaretini belediye ayakta tuttu. Belediyeler halkın içinde halkın rahatça ulaşabileceği yerlerde olmak zorunda. Ticareti, sosyal aktiviteyi bu tip yapılar canlı tutar.

Bu eski belediye binası her ne kadar tadil edilse de ilaveler yapılsa da 2009’da yetmez oldu ve Eski garajın olduğu yere yapılmasına karar verildi. (Hatırlarsanız burası da 2009’dan önce İstanbul’lu bir iş adamına Gediz Köprüsü’nün oraya yapacağı terminal karşılığı (nasıl yapılacağı da meçhûldü) Eski Garaj’ın yeri verilmek istendi hatta verildi de mahkeme kararıyla iptal oldu. İptalden sonra bu işleri bu hale getiren zamanın belediye başkanı ile Yenicami esnafı davulun karşısında oynamış zurna ile kutlamışlardı,(zamanın başkanı neyi kutladıysa.)

Yenicami semtinden taşınan garaj ile bu bölgenin esnafı, yıllar önce ki garajın taşınmasında yaşanan sarsıntıyı yaşadı. Bir çoğu belediye binasının yapılacağı günü ümitle beklerken dişini sıktı kemerini sıktı ve zor günler yaşadı.

Nihayet herkes için beklenen gün geldi. ‘Eski Garaj’:
‘Eski Garaj’ Manisalılar hatta Manisa dışından gelenler tarafından dahi kullanılan bir deyim, bir yer tarifi, bir ulaşım noktası, ve şehrin hafızasına yerleşmiş bir nokta…

Mimarlar Odası Manisa Temsilcisi mimar meslektaşım ‘Eski Garaj’ projesine “bedel yüksek, yer yanlış” diyerek eleştirilerde bulunmuş. Elbette bir şeyler yapılıyorsa eleştiriler olacaktır ama eleştirilerin haklı yönleri olmalı.
Bedel yüksek dediği yaklaşık maliyete; bakmak, incelemek, araştırmak, lazım ama yüksek demiş. Neye göre yüksek veya alçak incelememiş. Normal inşaatlara nazaran; müze, kütüphane, meclis salonu, 1200 kişilik konferans ve diğer salonların, ses düzeni, dekor ve binanın tamamının iklimlendirmelerini ilave edip düşünse ve 15 m2 mutfak dekorasyon maliyeti ile kıyaslasa bedel hakkında daha isabetli konuşabilirdi.

Yer yanlış dediği ikinci eleştirisinde bu bölgenin zaten yoğun olduğunu ve daha da yoğunlaşacağından bahsetmiş. Bunları meslektaşıma cevap olsun diye değil ‘Eski Garaj’ın neden burada yapılmasına karar verildiğini de açıklamak için yazıyorum.

-Manisa’nın doğusunda; Ahmet Bedevi, Kazım Karabekir, Akpınar, Nurlupınar, Adnan Menderes, Turgut Özal (550 yataklı bölge hastanesi) mahallelerinde yaşayanlar.
-Yeni Terminal..
-Stadyum.
-Eski İstasyon.
-Hızlı tren istasyonu.

Kuzeyinde; Spil, Kuşlubahçe, Barbaros, Atatürk, Fevziçakmak mahallerinin bulunduğu bölgeye yeni imar planı ile yapılacak yerleşimler ile nüfusları daha da artacak.

Batısında; üç mahalleden oluşan Muradiye, toki toplu konutları, OSB, CBÜ, ve Yunusemre ilçesi yaşayanları.

Güneyinde Eski Manisa.

Bu bölgeler göz önüne getirildiğinde merkezî nokta Eski Garaj’dır.
Bu bölgelerden Eski Garaj’a ulaşım aksı olarak kullanılacak yol Mimarsinan bulvarıdır. (Mimarsinan bulvarı yeni imar planında dört şeritli geliş gidiş olarak planlanabilecek genişliğe sahip 50 m.)
Bu ulaşım aksı çevre yoluna da bağlantılı olduğu için bu noktaya ilçelerden ulaşım hatta İzmir için dahi ‘Eski Garaj’en yakın ve en kısa olan yol aksına cephelidir.
Öğretmenevi Kavşağı yeni düzenlemesiyle buraya ulaşımı kolaylaştıracaktır.

Buraya ulaşmak için sebeblerimiz ne?
Büyükşehir Belediyesi.
Büyükşehir Meclisi.
1200 kişilik konser, konferans salonu.
Tiyatro ve seminer salonları.
Kent Müzesi, kütüphane.
Kamusal alan.
1000 tezgahlı büyük pazaryeri.
Farklı üretimler ve teşhir için çok maksatlı kullanılabilecek ve sergilenecek alan (pazaryeri). Açık fuar.
2 bin araçlık merkezi otopark. Yukarıda sayılan bölgelerden gelenlerin araçlarını buraya park edip kentin merkezine toplu ulaşım aracı, taxi, kiralık bisiklet veya yaya olarak ulaşmaya rahatlık sağlayacak bir merkezi nokta.)

Yeni yapılacak 5000’lik imar planında ‘Eski Garaj’ bir nirengi noktası olacaktır. Ulaşım ağı, ticari noktalar, sosyal mekanlar, kent vizyonu buraya göre planlanacaktır.

Bu proje Manisa için bir dönüm noktası olacaktır. Bundan sonra yapılacak her şey: Turizm planlaması, etnografya arkeoloji müzesi, AVM’ler, konutlar, Manisa Prime, bu noktaya ulaşmak için yapılacak modern üst geçidler, kentin vizyonu ve aklımıza gelecek her şey için ufuk açan bir projedir.

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: