İçeriğe geç

KULA>MOSB>KULA

30 Aralık 2017

Tarihte onca olan bitenden sonra kendini koruyabilmiş bir ilçemiz olan Kula’nın kentsel sit sınırları içerisinde ki eski mahallerinde yaklaşık 3 binin üzerinde koruma altında olan tarihi evleri vardır. Yıllar önce koruma planı yapılarak bu evlerin bulunduğu beş mahalle kentsel sit sınırları ile korunmaya alınmıştır. Halkımız da duyarlılık göstererek oturdukları evleri korumaya çalışmışlar, günümüzde bu evlerde yaşamak zor olsa da ata miraslarına sahip çıkmışlardır. Kula’dan göç edip evlerini boşaltan eski Kula’lıların evleri bakımsız ve sahipsizlikten dolayı yıkılmış ve bir çoğu da yıkılmaya yüz tutmuştur. Sonradan baba dede mirası deyip onaranlar olsa da bir çoğu onarımın restorasyonun çok maliyetli olmasından dolayı güç yettirememişler neticede yıkılıp çoğu tarihi ev yaşantı ve hikayeleri ile birlikte tarihin bilinmezleri arasına karışmıştır. Buna rağmen son yaptığımız koruma imar planının güncellenmesinde 1200 ev tescil edilmiştir.

Bana göre bu koruma sınırları içerisindeki 3 binden fazla olan evlerin tamamı tescillenmelidir. Çünkü dar sokaklarıyla, birbirlerine yaslanmış saçaklarıyla, ahşap kapı, kepenk, ocak, davlumbaz, tavan işçilikleri ile dar sokakların kayrak ve divlit taşlarıyla kaplanmasına kadar korunmalıdır. Korunmalı ama kendi haline bırakmakla olmaz yağmura rüzgara güneşe açık olan hayatlı bahçeli evler zamanla yıpranmakta ve ahşap dolgu karışımı duvarlarının, çatılarının çökmesiyle makus talihine doğru yol almaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyemiz satın alma yoluyla yedi tarihi evi restore etmeğe devam ediyor, 2018 yılı içerisinde tamamı bitirilecektir. Ayrıca 32 yeni konut yaparak eski tarihi ev ile takas yapıp restore edilecek ev sayısını arttırmayı planlıyor. Buna rağmen yetmez. Akla ilk gelen Safranbolu Evleri 1970’li yıllarda başlamış hem de devlet desteği alarak. Yakın zamana kadar ancak kendine gelebilmiş olmasına rağmen devlet ve kurumların desteği hala devam etmektedir.

Evlerin restorasyonu, sokak sağlıklaştırmaları, yol kaplamaları, sokak aydınlatma armatürleri, yangın hidrantlarına kadar elden geçirilmesi gereken Eski Kula. Maalesef bir veya iki kişinin bir kurumun gayretleri ile olmaz el ve gönül birliğinin en önemlisi maddi desteğin olması gerekir.

Kula volkanik arazi yapısıyla Avrupa’dan Yakındoğu’ya uzanan havzada tek jeopark hem de UNESCO sertifikalı

tek jeopark. Bu sayede Kula’nın turizm önemi farklı destinasyonlar sayesinde artmaktadır. Ayrıca 2016 yılında Manisa Büyükşehir, Salihli, Kula belediyeleriyle Jeopark Belediyeler Birliğini kurarak uluslararası çapta bir güç kazanmış olup Avrupa ve Dünya jeoparkları arasında önemli bir yer tutmuştur. Rusya’da ki Türk Devletleri ve Yakındoğu’da oluşacak olan yeni jeoparklara öncülük yapacak pozisyondadır.

Jeoparkların var olma sebeplerinden bir tanesi her ne kadar bölgenin coğrafi yapısı olsa da diğer faktörlerinde oluşması veya bu alan içerisinde; tarihi yapılar, eserler, el sanatları, arkeoloji, antik kentler, kültür, geleneksel yaşantı, hatta yöresel lezzetler bulunması gereklidir.

Tüm bu imkanlara rağmen helva yapmak için maddi güç gereklidir. El sanatlarının, kültürün, geleneklerin yaşatılması kadar, Kula Tarihi evlerinin kısa Zaman’da ve çok sayıda restorasyonunun yapılması gereklidir. Manisa Organize Sanayi Bölgemizde 180-200 civarında fabrika işyeri vardır. Bir çoğu ihracat rekorları kırarken ülkemize de katma değer sağlamaktadırlar. Bu işletmelerin Kula Tarihi Evleri’nin restorasyonuna el atmaları her bir işletmenin bir ev restore etmesi ile belediyeler birliği ile, tarih kültürü tarihi evleri ve lokomotif vazifesi gören UNESCO sertifikalı jeoparkıyla Kula kısa zamanda dünya çapında bir üne kavuşacaktır. Ege Bölgemizin iç kesimlerinde ki bu bölge turizm zenginliği ile kalkınacak hatta Organize Sanayi Bölgemize ticaret maksadıyla gelen yabancı konuklarımızın ziyaret etmek isteyecekleri bir yer olacak bizlerinde gurur kaynağımız olacaktır.

Tarihi Kula Evleri’nde konaklayacak olan konuklar, dünya oluşumu ve jeolojik mirasımızı yakından görecek, kök boyalı el dokuması halıları diğer el sanatlarının yanında yöresel tatlar, yaren geceleri ile hoşça vakit geçireceklerdir.

Ziyaret için ticarete, ticaret ile ziyarete geleceklerdir.

Reklam

From → KULA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: