İçeriğe geç

BAKKAL SADULLAH ÇEŞMELERİ

28 Temmuz 2018

Edebiyat dünyamızın usta isimlerinden öykü, roman, makale, şiir türlerinden eserler veren Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Beş Şehir’ adlı kitabında Bursa’nın ‘su şehri’ olduğunu söyleyen Tanpınar şöyle yazar: “…Bursa su şehridir. Bu itibarla hiç beklenmedik bir adamı hatırlatır. Bu, Şeyhülislâm Kara Çelebizade Aziz Efendi’dir. İkbali seven fakat onu haşin mizacı yüzünden bir türlü tutamayan bu zeki, zarif, kibar fakat geçimsiz adam. Bursa’nın hayatına oldukça garip bir şekilde girer. Menfasını (kim olduğu bilinmeyen kişi) değiştirdiği bu su şehrinde çeşme yaptırmayı kendine biricik eğlence edinir ve servetinin mühim bir kısmını bunun için harcar. Böyle bir hayrata ihtiyaç olmadığını aklına bile getirmeden yaptırdığı 200 civarında ki bu çeşmelere Bursalılar hâlâ Müftü Çeşmeleri diyorlar…

Manisa’mızda Çelebizade Aziz Efendi’nin bu hayratına benzer çeşmeleri Bakkal Sadullah Ağabey kendine iş edinmiştir. Hakikaten emekli maaşının tamamını, çocuklarının çalıştırdığı bakkal dükkanından aldığı cep harçlığını Manisa Dağı’ndan bulduğu kaynak sularının Manisa’ya ihtiyaç olan yerlere çeşme yaptırmak için borular satın alarak, belediye yol kaldırım kazısı yaptığı yerlerde hazır kazılmışken belediye işçilerine boruları döşettirir. Manisa’yı ağ gibi sarmıştır bu borular. Bir çoğunu çeşme yaptırmak isteyen hayır hasenat sahiplerine yaptırırken ihtiyaç olan yerlerde beklemez kendi yaptırıverir. Dağdan gelen suların patlayan çatlayan su borularını eğer maliyeti yüksekse yardım parası toplar eksik kalanını kendi tamamlar. Onun dilinden anlayan dinleyen yıllarca Manisa Belediyesinde su işleri müdürlüğü yapmış şimdi de Maski’de su işleri daire başkanı olan Erdal Nohutçu ile beraber yürütür. Arada beni de arar “Şurda hazır boru döşeli çeşme yaptıracak hayır sahibi de var yaptıralım Erdal’a söyleyiverelim o da bağlantı için işçi versin” der. En büyük arzusu da bu çeşmelerin yerleri ile döşenen boruların haritalarını yaptırmak. “Sağlığımda şu işi de yapalım yarın kaybolup gider kimse bulamaz tamir etmez yazık olur” inşallah Erdal ile beraber bu işe de kalkışacağız.

Her şeyin hazır olması halinde çeşme yapmanın çok daha kolay olacağını anlatmak için Manisa Büyükşehir Başkanımız Cengiz Ergün ile geçen diyaloğunu anlattı. “Geçenlerde Cengiz Başkanı gördüm elimde Bartın Belediye Başkanının Manisa’ya götür diye verdiği orijinal çeşme var eski adliyenin orada da hazır döşenmiş boru var takıverelim başkanım dedim kırmadı bağlattı bak işte herkes içiyor o çeşmeden.”

Bakkal Sadullah abinin Hakibaba, Dostlar, Alibey Camii, Yedikızlar, İvazpaşa, İshakbey Mescidi, Taşçılar Mescidi… çeşmeleri gibi sayılamayacak kadar yayla suyu akan çeşmesi olduğu gibi bi o kadar daha alt yapısını hazırladığı çeşme yapılabilecek yer var. Sadullah Ağabey’e İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü hayırsever vatandaşlık plaketi verdi, ayrıca Diyanet Vakfı Televizyonu Hayırsever vatandaş belgeseli yaptı, ödüller aldı.

Tanpınar’ın kitabında dediği gibi bu çeşmelere Bakkal Sadullah çeşmeleri adını verelim. Bu emeklerinin didinmelerinin emeğini bu çeşmelerin suyundan içenler “Bakkal Sadullah’ı” hayır dua ile ansınlar.

From → MANİSA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: