İçeriğe geç

UNUTULMAYANLAR

8 Temmuz 2012

Ömrümüzün bir zaman diliminde geçip giden yıllarına baktığımızda yaptıklarımız ile yapamadıklarımızı görür düşünürüz, ‘keşke’lerle ‘acaba’larla hayıflanırız. “Şimdi ki aklım olsaydı”, “keşke şuna karar verseydim” deriz.

Aslında o keşkelerin acabaların hayatımızda daha farklı şeyleri bize getireceğini bizden neleri götüreceğini düşünemeyiz. Bilir bilmez kendimizi mizana çekeriz.
Hayatımızı çizen kadere çok az müdahale ettigimizi bazen hiç değiştiremediğimizi düşünemeyiz. Kader ağlarını örerken bazen kaçan fırsatları değerlendiremeyip ‘ah’ lar ‘vah’ lar çekeriz.
İplerimizin kimin elinde olduğundan habersiz veya benlik duygularımızla keşkelere devam ederiz.

Ancak, hayatımız boyunca ufak tefek yardımlar, teselli etmeler, bazen karşımızda ki için çok büyük destekler, gülümsemeler, elinden tutmalar, omuz okşayıp sırt sıvazlamalar, insanlara yakınlarımıza gösterdiğimiz halihasene duygular, insanlık adına yapılması gerekenler sayesinde kaderimize yapabileceğimiz müdahalelere izin verilir.

Bunların birikimi hayatımızın akışı içerisinde zaman zaman bize ödül olarak geri döner. Bazen öyle aklımıza gelmedik şeyler bize verilir ki mucize deriz, kazalardan korunur, kötülüklerden kollanırız.

İnsanlığa yapılabilecek hizmetler, Allah katında makbul işler, yardımlar ile öldükten sonra dahi anılır bunların karşılığında kabrimizin başında bir fatiha okuyan mutlaka bulunur.

İşte Belediye’miz, Çatal Kabristanlığı’ndan başlayarak, kabristanda meftun Manisa’mıza insanlarımıza hizmeti geçmiş yakınları kalmamış veya uzaklara Manisa dışına göç etmiş kimselerin büyüklerınin Manisa’mızın da büyüklerinin kabirlerini ihya etme çalışmalarına başladık.

ZİYA BEY’İN KIZININ KABRİ

Dört ay önce 1927 yılında Manisa İmar Plan Çalışmalarında harita işlerini yapmış olan Ziya Bey’in kızının kabrini ihya etmiştik.
Üç Ayların girmesinden bu yana da 1935-1942 yıllarında Manisa Belediye Başkanlığı yapmış Avni Gemicioğlu ve ailesinin, Manisa Doğum Evinde yıllarca başhekimlik yapmış Dr.Necdet Sarımsakcı (babası 1950-1955 yıllarında Manisa da belediye başkanlığı yapmıştı) 1950’li yıllardan 1984 yılına kadar Moriş Şinasi Çocuk Hastanesi’nde Başhekimlik yapmış Dr.Cafer Soyer, 26 Ocak 1923 yılında Atatürk’ün Manisa’ya ilk gelişinde Manisa da Belediye Başkanlığı yapmış (1923-1926) Bahri Sarıtepe,…………….ve daha başka büyüklerimizin
kabirlerini ihya etmeğe devam edeceğiz.

.
Bir gün gelir faslı zaman geçer, bir gün gelir iğne deliğinden fil geçer. Zaman denen bir sonsuza yolculuk da, devran döner, her şey geçer.
Bazıları ben gelmiştim der gibi düşünür, bazıları neden geldiğini bildiğini bilmeden geldiğine pişman, perişan, el cep de, göz yerde, akıl nerde? Dünya denilen bir ayak basacak kadar dar yerde, alemi seyredip boşluğa sığmaz eda ile aklını yoklar, gözünü açar, yalnızlığına bakar.

Beyaz bir karış bezi kefen diye giydirirler,
Bir çukura zorla indirirler,
İndirenleri seyreder, alemi seyreder,
Göz yaşı dökenlere kapalı gözlerini diker.
Ömür dediğin bir “an”dır. Nereye gideceğini ne yaptığını sorarlar yorgun omuzlarını cansız kaldırır “hiç” der. .
Hiç olan alem mi? Kendi mi? Bir ayak ucu toprak mı?
Bilinmez.

Hiçliğe değil pişmanlığa eğilir seni seyreden yassılmış başlar. Son bir fatihanın ardından bükük dudaklardan sakince söylenen “Allah rahmet eylesin” ile gözlerden süzülen iki damla yaştır.
Çıkarken kabristandan hayat bir an durduğu yerden bir “an”için yeniden başlamıştır.

Bir fasl-ı baharın sonumu bu, nedir bu toz duman
Görmek için cihanı bilmek için insanı ol zerre-i umman
Olmak bilmek yetmez mi bu ne menem işdir pek yaman
Gülen eyyam, giden eyyam, geçen fasl-ı zaman.

Ölçemez mecid mecid bezleri endamına serse
Bir pakin endazeyi Gül-ü ruhsarına verse
Bir Gül icin bülbül figan-ı ahüzar eylese
Gonca-ı şeb-i nem kurur ateş-i püryan gelse.

Geçti nevbahar-ı ömrün, son demleridir bu.
Gülistan-ı ruhsarın sonu hazan-ı ruhsattır bu.
Bir şem-i, dem-i, mutlak-i ömrün hüsranıdır bu.
Dünya saltanatı, meth-ü senanın sonudur bu.

25 Mayıs 2012

20120708-094743.jpg

20120708-094847.jpg

From → ŞİİRLER

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: