İçeriğe geç

BARBAROS’TAN LAF AÇILMIŞKEN

28 Mart 2015

Gazetelerde geçen hafta bir haber vardı; Barbaros da Yunusemre Belediyesi bi dönem önce Manisa Belediyesinin yaptığı yeşil kuşak dediğimiz kaldırım kenarında ki yeşil bantı kaldırıyor.

O bantın yapılmasını çok iyi hatırlıyorum. Cengiz Başkanımızla Barbaros Mahallesini ziyarete gitmiştik kaldırımın genişlemesi için bahçe duvarlarını kaldıralım yeşil bant yapalım aydınlatma lambası, ağaç, çiçek bu yeşil banta dikelim demişti. Vatandaşlar da rıza göstermiş bahçe duvarlarını yıkmışlardı. Yeşil bant; merkezde yapılanların aynısı kaldırım kenarlarında bulunan ağaçların, aydınlatma direklerinin, telekomun, tedaşın panolarını bu bantın içine koyup ağaçlı, gölgeli, yeşil, çiçekli bir yol yapıp insanları yayalaştırmaya özendirmekten kaynaklanmaktadır.

Yunusemre Belediyesi yaraya çare olmak adına koşarak gelmiş ağaçları kesip aydınlatma lambalarını sökmüş. Neden? İki araç park ettiğinde üçüncüsü geçemiyor birbirlerini bekliyor ve kavgalar oluyormuş, Barbaros Muhtarının dediği.

Yeşil bant gitti kavga bitti.

Otopark, demir yığınlarını koyacak yer bulamama sıkıntısı. Barbaros gibi bir mahallede otopark sıkıntısı? Peki bu 4407 sokağı yeşil bantı alelacele kaldırmakla hallettik. Diğer sokaklar güllük gülistanlık mı? Aynı sıkıntılar orada da var hatta o sokaklarda ki kaldırımlar yürünemeyecek darlıkta olmasına rağmen bir araç park ettiğinde ikinci aracın geçmesi ustalık gerektirir geçemez bile.

Barbaros’a otopark: İşte zurnanın zırt dediği yer. Dar sokaklar üç bazıları dört katlı yapılar artan nüfus ve nüfusa paralel olarak artan araç sayısı. Az önce demiştim bu demir yığınlarımız çok kıymetli çocuklara oyun alanı, mahallenin rahat nefes alabilmesi için yeşil alan park, spor alanları ve otopark yapılabilmesi için yeni planlama yapmak lazım. çünkü bu saydıklarımızın başka türlü çözülmesi imkansız. Ama istenmiyor. Bu istemezük nidaları sadece Barbaros da değil, tüm imar ıslah planı yapılmış mahallelerde olduğu gibi sözde planlı gelişmiş merkezde de aynı.

Yolu daralt kaldırımı genişlet, yolu genişlet arabalara park yeri olsun. İndir, bindir, kaldır, oynadığımız yer neresi bir metrelik bir ölçüde bir alanda. Değişen bir şey var mı? Yok. Bu araba, otopark, yürüme yolu, araç yolu, ile ilgili yaptıklarımız. Çocuklar nerede oynuyor? Parklar nerede yapılıyor? Balkonlara çıkıp oturabiliyor muyuz? Bakın balkonlara şimdi yaz da geliyor her birinde karagöz perdesi gibi bezler, balkonun tavanından yere kadar ne o balkona çıkıyoruz, kentin estetiği yok zaten bir de görüntü kirliliği.

Bu işin politikası, benim dediğim olacak tutturması olmaz, bilhassa; seçimler yaklaşıyor oy derdi hiç olmaz. Memlekette seçim bitmiyor ki bir sene önce belediye başkanlığı seçimleri vardı, şimdi genel seçim, her şey normal giderse bi dört sene sonra yine seçim. Biz bugün otursak planın başına dört yılda ancak yaparız zaten. Hop dört yıl sonra yine seçimler geldi.

Bu plan muhabbetlerini tantanalarını bitirelim de, ekonomi, eğitim, iş imkanlarını çoğaltalım. Ticarette sınıf atlayalım herkesin bir işi olsun. Okul alanları yapalım sınıflarda 40-50 talebe devri dünyada geri kalmış ülkelerde var biz bunlara layık mıyız? Kavgadan gürültüden uzak huzurlu yaşamak bizlerin hakkı. Bizi bizden başka kimse düşünmez.

Gelin bir olalım işi kolay kılalım. Huzurlu mutlu yaşayalım.

Nasıl olacak demeyelim bir ucundan başlayalım.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: