İçeriğe geç

ATATÜRK KENT PARKI…

7 Nisan 2015

Safran Çayı: Küçük sanayi sitesinin organize bölgeye sınır çizgisi. Safran Çayı ile çok komşuluk yaptım. Tabii bütün çaylar dereler dağlardan çıkar gelirler. Adres olarak bilinen yerden başlar hikayemiz. Turizm Meslek Lisesinin hemen alt tarafında bir hayli derin bir yataktan akar. Manisa’ya İzmir tarafından girişinde ilk köprünün altından Küçük sanayi ile organize bölgenin arasına girer. Sanayinin planlamasında bu bölgeye sanayi esnafından keresteci imalatçıları yerleştirilmişti hatta çayın kenarında bırakılan yeşil alana keresteciler tomruklarını depoluyorlardı.

Sanayi alanına ilk girişinde genişçe bir yeşil alan bırakılmıştı. Manisa ve küçük sanayinin alt yapısını yapan firmanın şantiyesi bu alanı işgal ettiğinden, hatta beton üretim tesisinin duvarları uzun müddet burada kaldı. Bu yeşil alan daha sonra Elginkan Vakfı’nın meslek edindirme kurslarının ücretsiz verildiği ve çok da hayırlı bir işin yapıldığı okula tahsis edildi.

Bir kış çok şiddetli yağmurların olduğu bir günde Safran Çayı yatağına sığmadı taştı. Çay kenarında alanı bol bulup Safran Çayı’nın dibine kadar depo olarak kullanan kerestecilerin tomruklarını taşkından dolayı önüne kattığı gibi alt tarafta ki Mehmet Akif Ersoy Caddesinde ki köprüye dayamıştı. Koca tomruklar yığılıvermişti köprüye, üzerinden aşacakmış gibi.

Mehmet Akif Bulvarından sonra üzeri kapatıldı ta ki üzeri açık olan Kentparkın başlangıcına kadar. Dere üzeri açık olunca içine her türlü pislik moloz inşaat hafriyat artığı atılır adettendir. Safran Çayı da insanların doğayı katletme, çevreyi kirletme, gibi düşüncesizliklerine yataklık yapmıştır.

Buraya proje hazırlayalım dediğimiz zamanlarda Magnesia AVM inşaatının temel ve bodrum kazılarından çıkan toprağı önde ki peyzaj alanına depolamışlar bu alanı da yaparlarken hafriyatı atacak yer arıyorlardı Safran Çayı’nın başlangıcı olan bölgeye yola yakın olduğu için depolanmasına belediye olarak müsaade ettik, dolguda kullanırız hatta bahçe toprağı bile olabilir demiştik.

DSİ izinleri, kapasite testi ve derenin kesiti için 500 yıllık debi çalışmaları bir hayli zaman aldı daha sonra projeye başladık; Safran Çayı çok şanslıydı. Adres olarak bilinen bölgeye yani Turizm Meslek Lisesinin alt tarafında ki yere çökertme havuzu yapıldı DSİ tarafından. En alt yani Menemen yolunun altında ki bölgede de yine DSİ tarafından taş pere duvarlar yapılarak çayın yatağı düzenlendi.

İşin zor ve zaman alacak kısmı bize kalmıştı. Çok güzel bir peyzaj projesi hazırlandı. Peyzaj mimarisinde yeni trendler ile farklı uygulamaların, farklı proje anlayışlarının yeni başladığı bir döneme rastlamıştı. Dolayısıyla eski anlayışların yıkıldığı yeni peyzaj anlayışının yeni yeni uygulandığı projenin uygulamasına başladık. Tamamlanması zaman almasına rağmen biraz bahar başlangıcına tabiatın neşvünema bulduğu, Manisa lalelerinin renkleneceği bir zamanda açalım dedi Manisa Büyükşehir Başkanı Cengiz Ergün. Bir bildiği varmış aslında; belediye sporumuzun güzide iki takımı kız voleybol ve futbol takımlarımız şampiyon oldular. Bunların coşkusu açılışa ayrı bir renk katkı.

Atatürk Kent Parkı’nı anlatmayacağım yaşamak lazım hem de doyasıya. Güzeli sevmenin ne olduğunu onunla yaşamadıktan sonra ne kadar anlatılsa boştur. Giriş kapılarında kontrollü girişi sağlamak için turnikeler ve güvenlik noktaları var. Bisikletinize binip gelebilir veya kiralayabilir (henüz faaliyete geçmedi) sarı boyalı bisiklet yollarında gezebilirsiniz, sabah yürüyüşü veya koşu yapmak için tartan pistte spor yapabilirsiniz. Çocuklarınızı torunlarınızı gezdirebilir siz de gezebilir bu esnada Manisa’lı şair ve edebiyat sanatçılarının hayat hikayelerini sanat sokağında okuyabilirsiniz. Yorulduğunuzda yeşil çimlerde yuvarlanıp çocukluğunuza geri dönebilirsiniz. Açlığınız aklınıza geldiğinde veya susadığınızda iki adet modern kafeteryada bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 5-8, 8-15, 15-25 yaş gruplarına göre dizayn edilmiş aktivitelerden faydalanabilir, yürüyüş yollarında salınarak, sohbet ederek sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla beraber yürüyebilir yorulduğunuzda yol kenarında ki banklarda sohbete devam edebilirsiniz. 170.000 m2 alanın her santimini doya doya yaşayabilirsiniz.

Ama suyun dansını izlemeden dönmeyin. Muhteşem.


 
Reklam

From → MANİSA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: