İçeriğe geç

BİR ZİNCİRİN HALKALARI,

7 Nisan 2015

Bir turist bin turist demektir. 

Tanıtım, reklam, duyuru, ağırlama, hizmet, memnun etmek, yerli olsun yabancı olsun turistleri ağırlamak misafir etmek önemli unsurlardandır. Misafirperver milletiz ağırlamayı dünyada bizim kadar yapan ülke yok desem yeridir. Bu bize ata mirasıdır.

 

Tanrı misafiri düsturu ile yabancı, yolda kalmış, her kim olursa olsun yedirir içirir karnını doyurur hatta geç olduysa yatırır göndeririz.(Çok eskiden cebine para bie koyarlardı.)

 

Eczacı Arkadaşımın yanında çalışan kalfasının oğlu askere gitmiş. Askere gittiği yerde tesadüfen Manisa’da trafik amirliği benim de yakından tanıdığım memur arkadaşla tanışmışlar. “Manisa’dan oğlumu askere getirdim” dediğinde onları tanımasa da Manisa’da müşterek tanıdığımız olduğu için evine götürmüş. Yedirmiş içirmiş karınlarını doyurmuş ve oğlunu askere beraber teslim etmişler. Bu arkadaş Manisa’ya döndüğünde bunları anlatınca çok memnun oldum yemin merasimine giderken haberim olsun ben de karşılığını vermek isterim dedim.

 

İşte biz böyle bir milletiz ama. İşin amasına gelince bu ağırlama işini ticarete döndürünce fırıldaklarda dönmeye başlıyor. Turisti ülkemize yöremize çekelim onlara yöremizi gezdirelim ve para bırakmalarını sağlayalım deyince işin şekli değişiyor. (Değişmemesi için son yıllarda biraz daha akılcı davranır olduk.)

 

Turizm sektörü belli yatırımlardan sonra kendini döndüren ve belli bir dönemden sonra yatırım gerektirmeyen bir sektör. 

 

Bölgemizde tarihi özelliği olan antik kent, yöre mimarisi, ilginç alanlar, yerler, yaşantılar, örf adet gelenek, taşınır, taşınmaz kültür varlıklarımız var, hem de bu yönden çok zenginiz. Bunları gün yüzüne çıkarıncaya kadar gelen turistleri yatak (otel, konaklama) sağlayıncaya kadar mutlaka bir yatırım yapılması gerekiyor en önemlisi de o bölgede yaşayan esnaf, sanatkar, yeme içme mekanları, taksiciler, halk, okuru, yazarı, çizeri, yerel yönetim, idareler, çocuklar, kısaca hizmet sektörüne çok önemli görevler düşüyor. Onların yatırım yapmalarına gerek kalmıyor yerel idareler ve bu işle ilgili taraflar yatırımlarını yapıyor, bu saydığım kişileri eğitiyor zaten. Yani dükkanı bi güzel donattıktan sonra müşteri bekliyoruz. Yukarıda saydığım bölge halkının sadece güler yüzü ve bizlere atadan kalma dediğimiz misafirperverliğimizi göstermesi yetiyor.

 

Her şey oluşurken yani turizm yatırımı yapıyoruz dediğimizde, bir ucundan başladığımızda birlik beraberlik kopmaya başlıyor. Ben yapcam sen karışma veya yürüyen işe taş koyup frenleyip bundan sonra ben yürüteceğim edaları, herkesin bilinçsizce el atmaları, programsız plansız acelecilik ve telaşla yapılmak istenenler, bu işe heveslenmişlerin iştahını kestiği gibi heves ve şevklerini de kırıyor. 

 

Bu yatırımda yani turizm sektöründe yatak kapasitesi çok önemli böyle bir kapasiteniz yoksa turist günü birlik gelir güzelliklerinizi bedava seyreder bir kuruş dahi harcamadan çeker gider.

Onları ağırlamanız, akşama yatırmanız ertesi gün ve günlerde de kalmalarını sağlamanız para harcatmanız demektir turizm sektörü. Yoksa sırtınızı sıvazlarlar “good good” deyip yarım türkçeleriyle “turkiyeyi sevıyorz” derler, çeker giderler.

 

Manisa Büyükşehir Başkanımızın Cengiz Ergün; turizme katkı sağlanması, zengin kültürü olan merkez dahil ilçelere yatırım yapılması, tarihi eserlerin koruma altına alınması, onları gün yüzüne çıkarmak için restore edilmesi, eski evleri konaklama amaçlı (hem eski evleri günümüze kazandırmak, hem turizm metaı haline getirmek, hem de yatak kapasitesi olarak kullanmak) çalışmalar başlattı ve bunlara da ciddi ekonomik kaynak sağlıyor. Tabii bunlar önemli yatırımlar para ve zaman gerektiren yatırımlar sonrası misafirperverlik. Bu yatırımları yapmakla kalmıyor tanıtım reklam yöre halkını esnafını eğitmeye kadar bir çok destinasyonları da harekete geçirmek gerekiyor.

 

Ama; bir plan, bir program, ferdi olmadan, birlikte hareketle, bunların yapılması, harcamaları ve zamanı ekonomik kullanma açısından çok önemli. Yapılması gereken işlerin, yatırımların bir zincirin halkaları olduğunu düşünürsek birlikte hareket edilmesi gerektiğini unutmamak lazım gelir.

 

Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: