İçeriğe geç

TRAFİK MİRAFİK

7 Kasım 2015

İnsanların, hayvanların ve trafikte ki araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketlerine trafik denilmektedir.
Trafik sadece içerisinde akışın yönlendirildiği bir yollar sistemi değil, aynı zamanda toplumun bireylerinin bir başka biçimde etkileşim de bulunmasıdır.

İlkokul karnemizde derslerimizin hepsi beş olsa da hal ve gidiş hanesinde öğretmenimizin kanaati zayıfsa evde tozumuzu alırlardı.
Hal ve gidişin önemini ilerleyen yaşlarımızda anladık. İnsanların bize gösterdikleri saygıdan bize verdikleri değerden anne babamıza hak verdik.
İşte trafik de hal ve hareketlerin insanların ve hayvanların düzenli olması bizlere kurallara uymamızı sağladığı gibi trafiğin akışını da kolaylaştırır.

-Kırmızı, sarı, yeşilin kent mobilyası olmadığı,
-Kavşaklarda, dört yol ağızlarında yere geniş ve aralıklı yapılmış çizgilerin sek sek çizgisi olmadığı,
-Yayaların bu çizgiye uyarak yola çıktıklarında araçların önceliği yayaya vermeleri,
-Çizgi olmasa da yaya yola adımını attığında yine önceliği yayaya vermemizin gerektiği ama yayalarında her noktadan yola atlar gibi çıkmalarının da bu hakkı kötüye kullanmalarını gerektirmediğini,
-Yolda yürümeyle tarlada yürümenin eş değer olmadığını,
-Silgece iliştirilen ceza pusulasıyla gözlerimizi açtığımızda kaldırıma park etmenin açık gözlülük olmadığını,
Anlarız.

Tabii seyr-ü seferin sağlığı açısından kırmızı ışıkların sık ve zamansız kullanılması da önem arzetmektedir. Ara sokaktan ana caddeye çıkacak bir araça kimse yol vermez bu giderek buraya trafik ışığının konmasını gerektirecek hal alır. Ama o sokaktan araç çıkmasa da o kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalırız. Işık olmadan çıkmasına izin verseydik beş saniye bekleyecektik aynı noktada kırmızı ışıkta 40 saniye bekliyoruz. Bu şekilde kırmızı ışıklar arttıkça kuralsızlık başlar. Birincide dur, ikincide dur, üçüncüde sabır, dördüncüde kaza geliyorum der.

Ana cadde üzerindeki parklanmalara çare bulamadığımız müddetçe kuyruklanmalar ile iki üç kırmızı ışıktan sonra geçilmesinin kaçınılmaz olduğunu,

Kırmızı ışıkların trafiğin yoğun olduğu yönde ki süresi ile kırmızı ışığın gerekli olmadığı zamanlarda fasılalı yanması gibi ayarlamaların mutlaka yapılmasının gerekliliğini,

Toplu ulaşım araçları kullanılsada kentimizi yayalaştırmak ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırmanın vazgeçilmezlerden olduğunu,
Tüm bunların yapılması halinde hal ve gidiş notumuzun yükseleceğini ve sınıf atlayacağımızı işte o zaman trafiğin anlamında geçen insanların hayvanların ve araçların kısmından hayvanların tanımının çıkarılacağını söyleyebilirim.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: