İçeriğe geç

KASIMPATI

11 Kasım 2015

Cennet tarifinde yeşilliklerden çiçeklerden güzelliklerden bahsedilir bizim de beğendiğimiz bir bahçe, çiçek, yeşillik gördüğümüzde cennet gibi deriz.

Her mevsim yeşil alanlarımız, yol kenarlarında ki yeşillikler, ağaç diplerinde ki toprak parçaları mevsimlik çiçekler ile cennete dönüşür insanın gözü gönlü açılır o anda dünya gailesi bir an olsun unutulur hatta sıkça her yerde gördüğümüzde bir anda başka dünyalara dalarız.

Bahar başlangıcında laleler, yaz boyunca güller, sonbaharın tüm renklerini barındıran sarı kahve kırmızı mor renklerini yansıtan krizantemler yani kasımpatılar.

Manisa’mızın yollarını süsleyen renklendiren yapma çiçekler gibi duran görünüşü, anlamı, duruşu, tavrı, renkleri ile; Kasım ayında ilkbahar ve yazın kaybolan renklerinin, hülyalarının, sevdalarının, yaz aşklarının sonlandığı, ayrılıkların hüsran hicran hasret ifadesi, romantizmin gücün simgesi kasımpatılar.

Kışın yaklaştığı şu günlerde, bir daha ki baharın gelmesiyle yeşerecek umutları, sevgileri, aşkları unutturmamak hayata küsmenin anlamsızlığını dostluğun beraberliğin bütünün gücünü göstermek ister gibiler. Bolluk ve bereketi, hatta güçlü geleceğin, umudun simgesi Kasımpatılar.

Şimdi bizde yeni trend oldu. Gelin kızın daha nikah masasından kürsüden inmeden arkasını dönüp çiçeği bekar kız arkadaşlarına atması.

Oysa her anın; bembeyaz bir dünyaya bembeyaz bir sayfa açışın, damadın elinin sıcaklığı, duvağının arkasında ki gizemin, gülücüğün, heyecanın, sevincin, etrafa bakışın, yere basmıyor adeta uçarcasına yürümenin, tüm bunların yanında mutluluğa gidişinde ki en duygusal ve en heyecanlı anında temiz bembeyaz iki aşk ve elinde tuttuğun özenle seçilip yapılmış bir demet beyaz çiçek.

Ömür boyu sürecek: Masumiyet, sadakat, bolluk, bereket ifadesi, Kasımpatı.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: