İçeriğe geç

SPOR, DESARJ

27 Kasım 2015

Yahu git başımdan koca gün canım çıkmış iyi de onun da koca gün canı patladı. “Çocuğum bak baban yorgun ben de eve yeni geldim sırası mı şimdi? Sonra. Hadi sen git oyuncaklarınla oyna.”

Kuleler yapılıp yıkılalı, arabalar halının izine dizilip bozulalı, askerler savaştırılıp kaç kez mavi renkli askerlerin savaş kazandığı Osmanlı dahi bu kadar savaş kazanmamıştır. Hepsi yapıldı anası diyor ki git oyuncaklarınla oyna. Çocuk anasıyla çarşıya çıktığında oyuncak diye tutturuyor. Haklı arabalar çarpıştı, kuleler yıkıldı, askerler savaştı, yeni oyuncaklar lazım ki yeni kurgularla yeni oyunlar icat etsin çocuk, yoksa babasının tepesinde sokağa çıkalım teraneleri, annesinin eteğinde parka gidelim avazeleri. Her iki taraftan git şimdi sırası mı? Azarlamaları çocuk kös durumunda kalır. Kalır mı kalmaz tabii. Hani çok akıllı diye övünürüz ya o aklı ile başlar. Şımarıklık, laf dinlememe, yemek yememe, yaramazlık yapma, çocuğun yapabileceği ne varsa evi yakanlar bile var. Hepsi sıraya girer ve taarruz başlar ne zamana kadarki bir tokat ile tozu alınıp silkelenene kadar. Bitmez toz bezi kimdeyse karşı tarafa sığınır.

Bu çocuklu evin halleridir. Her çocuklu ev aynıdır. Televizyonlarda süper dadı programına özenilir ama uygulama yapılamaz. Yani kimsenin kimseden farkı yoktur.

Anne baba demiyor mu?

-Bugün çok yoruldum bunaldım akşam bi yere yemeğe gidelim.

-Hafta sonu kaçalım vallahi çıldıracağım biraz değişiklik olsun.

Eeee büyüklerin ki can da koca gün sabahtan akşama evde kapalı kalan çocuk zaten patlıcan kadar garibim, bunalmaz mı?

1950-60’lı yıllarda Amerikan filimlerinde westernlerde jönlerin dudaklarında hep sigara olurdu hemen hemen her sahnesinde o sigara dudaklardan hiç düşmezdi. Hatta Red Kid dahi çizgi roman sayfalarında sigarasız dolaşmazdı. Sigara tüm dünyaya özendirildi. Bu yıllara gelindiğinde şartlar ve şekil değişti. Ama o yıllarda Amerika’da ki sigara firmaları kazandıklarının vergileriyle Amerika’yı büyüttüler.

Şimdi yine yabancı filmlerde çocuk eğitimine önem verilen konular işlenirken çocukların aileden başlayan eğitimlerinden sofrada ki duaları evin en küçük çocuğunun yapması, akşam uyurken dua etmesine kadar, odasını dağıttığında annesinin uyarmasına kadar, bir çok olumlu konular işlenmekte. En önemlisi de en azından sokak ve mahalle aralarında bir basket sahasının olması ve çocukların burada maç yapıp oynaması hatta bazı sahnelerde babalarında çocuklarıyla oynadığı kareler yansıtılıyor ekranlara, kısaca sporu teşvik etmeyi sağlıyorlar bu şekilde. Sporda bilhassa topa pat küt vurduğun teniste ustaysan ABD de üniversiteyi burslu okuyorsun.

Bu teşvikten kasıt gençlerin çocukların sporla meşgul olup kötü alışkanlıklardan uzaklaşmalarının yanında heyecanlarını streslerini enerjilerini atmalarını sağladıktan sonra sakin bir şekilde eğitimlerini, verilen öğütleri nasihatleri dinlemelerini ve kurallara uymalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Salim kafa sağlam vücudda bulunur.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: