İçeriğe geç

JEOPARKI KEŞFET PROJESİ

03/12/2015

Kula meydanı insan dolu. Grup grup olmuşlar içlerinde heyecanlı olanların yüzleri gülüyor. “Abarttık galiba bunca insan her ilçeden ilden” diyorlar. Proje amacına ulaşmış. Zafer Kalkınma ajansının desteklediği ‘Jeoparkı Keşfet projesi.’ Çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç, jeoparkı keşfetmeye gelmişler.
Jeotermal diyen var, termal turizm diyeni var jeopark diyeni de yeni duydum diyor keşfe gelenlerden. Yalan değil Avrupa’da ki toplantılara gittiğimizde okunuşu gibi yazayım ci ci en (GGN) Global Geoparks Network, ent i ci en (EGN) European Geoparks Network dediklerinde ve bunu konuşmalarda sık kullandıklarında kulağa hoş geldiği için dilime dolamıştım. Jeoparkı keşfettiğimde Kula Jeopark’ının bu söylenenlerden her iki gruba da girdiğini (hem dünya hem avrupa) öğrendiğimde yürüyüşüm değişmişti.

 

Salon dolu; kapı ağzı, sahne yanları, arka taraf, ayakta, merdivene oturanlar bile var. Salon dışında fuaye, meydan merakta. Konuşmalar bir an önce bitse de divlit ağzını, peri bacalarını, bazalt sütunları, lavların esrarını, ayak izini, kanyonları, volkan kayalarından akıntılarından tozlarına küllerine kadar bir çok gizemin heyecanını bastıralım istiyordu herkes.

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün konuşmasında “Dünyada ki 120 jeoparkın içerisinde müzeler var Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO tescilli jeopark sahası olan Kula’ya diğer jeoparklarda olduğu gibi tam teşekküllü bir jeopark müzesi yapacağız” dediğinde alkış koptu. Buna en çok sevinenlerden birisi de bendim.

 

Günümüzün heyecanı neşesi sevinci tatlı yorgunluğumuz bitip de eve geldiğimde akşam ajansında: Terör, şehit, şehir ortasında roket atar, mülteci, bot, batan, ölen, kalan, bayrağa sarılı şehit cenazeleri, siyasilerin konuşmaları, kurultay, sayıştay, potin, Putin, kaza bela sekiz ayın Çarşambası toplanmış haberlere. Oysa ci ci en diyenlerde neler konuşuluyor, ne projeler anlatılıyor, ne hesaplar yapılıyor. Özenmemek imrenmemek elde değil.

 

Onlarda da jeopark var bizde de. Biz jeoparka jeotermal diyoruz onlar ciyopark (Geopark) diyorlar.

Reklam

From → KULA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: