İçeriğe geç

MANİSA DA İHRACAT ARTMIŞ SEVİNELİM Mİ?

7 Mart 2016

  
İki yanlış bir doğruyu götürür mü? Götürmez, yanlışların nerede olduğuna bağlı. Haber: Şubat ayı ihracat rakamları incelendiğinde en fazla ihracat yapan 10 ilin verilerine göre on ili saymışlar Manisa %8 büyüme göstermiş. Haber başlığının altında bir fotoğraf gemi yükünü limandan alıyor. 

Bu bir ihracat haberi ve fotoğrafı, Manisanın bi şey ihraç ettiği falan yok Manisa bir şey üretmiyor ki. Manisa’nın merkez, ilçe ve köylerinde yaşayan Manisalı: Eylül aylarında üzümü, domatesi, kırmızı biberi, turşuluk salatası, çeyizlik kadar pamuk, kahvaltı için zeytini (bunda da bizim altıda birimiz kadar Yunanistanı dahi geçemeyiz) üretir. Bu ürettiklerimiz de gemilere falan değil kamyonet veya traktör kasasına yükletilir en fazla borsaya kadar götürülür ihraç edilmez, çünkü dikene, ekene, yetiştirene yetmez. İşte biraz üzüm o da soğuk vurmaz, hastalık olmaz, dalın da kurumazsa biraz yüz güldürür o da düğüne derneğe gider ele değmez, koca kış “Gelecek sene” diye kahve sohbetlerine mevzu olur. 

Bi defa Manisa da deniz yok gemiler limana yanaşsın da deniz aşırı ülkelere gemiler ile ihracat yapalım. Haber ile Manisa nerede bağdaşıyor anlamış değilim.

Organize sanayi bölgesinin yaptığı ihracatın Manisa ile her hangi bir ilgisi yok. Firmaları dolayısıyla Türkiye ekonomisini ilgilendiriyordur mutlaka ancak o ekonomiden de Manisa’ya düşen pay yok gibi. Bir bölge hastanesi inşaatına başlandı o da duracak diyorlar. Gediz Köprüsü kavşağımız var bir türlü başlanamıyor. Milli Eğitim yeni okul yapacağına eskiyi yıkıp yeniyi yapıyor sağdan say 15 tane, yık yap soldan say 15 tane artan bir şey yok. 

Yani milli gelirden de pek bir şey göremiyoruz. Allah’tan şimdilik bağımız bahçemiz övündüğümüz Gediz ovamız var da (o da santral mantral işgal edilmez ise) karnımızı doyuruyoruz. 

Reklam

From → MANİSA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: