İçeriğe geç

ESKİ KULA’DA YENİ HAYATLAR

29 Mayıs 2016

Evlerde temizlik var Ramazan geliyor sokaklarda bir telaş komşular sözleşiyor.
-Yarın yufkanı yaparız ertesi seninle devam ederiz. Ocaklar kuruldu, unlar, oklava, yufka tahtası…

-Fadimeyi çağırdınız mı? Çok güzel yufka açıyor tül gibi, burdan bak arkasını görürsün

-Aişeyi de aldı gel. Eline çabuk ki üç kişinin işini yapaa.

-Hatçeyi unutma acık çenede lazım laf edivesin, ne laf var emme niden de buluyo anam, çağı çağı, accık dedikodu da ilazım.

-Senin adam da ne huysuz anam bu telaşın içinde kavurma istiyor ha bu akşamda bulduğunu yesin sen bana yolla bakem ben yuvasını yapem o huysuzun. İramazana ne kaldı şunun şursunda. Hadi hadi sallanman bakem.

Eline çabuk Ayşe, diline açık Hatçeba evin adamına laf edecek Emeti nineler mi kaldı? Kuru duvarlar, aşınmış tahtalar, duvarlara sinmiş nefesler, tavan arasına girmiş sesler mi duyuluyor, nerde? Hayatlar var da bahçeye açık yerlerin adı şimdi. Narlar var da çay olmuş bir içimlik demleri. Boya kokan kepenkler, el izi olmayan trabzanlar, ayak izsiz merdivenlerden çıkılıyor, karşılayanı yok, buyur eden sıcak yüzler yok. Ocaklar issiz, kapılar gıcırtısız, taban döşemeleri tozsuz kalmış. Başınızı uzattığınız pencere kafeslerinin arkaları boş. Sokaklarda çocuklar, saçaklarda damlalıklar, duvarların rengi, kapıların dengi, kapı kolları halkaları paslanmış, mandal ipleri çürümüş, açılmaz olmuş herbiri.
###
Emeti nine Hatçeba yok ama evler yine heyecan veriyor, Beylerevi’ni restore ederken titizlik itina aslını bozmayalım yaşayana yapana yaşatana saygısızlık olmasın geceleri dahi uykuna girer onarımlar. Heyecan. Kabusla uyanır ter içindesindir.

Takiptesindir hem de kimler kimler tarafından. Ele yüze bulaştırdıktan sonra kimseye bakamadığın gibi başka eve de bakamazsın, yapamazsın. Kula, Kulayla her ilgilenenin arkasından söylediği gibi biz demiştik laflarını duyarsınız ki taa Menye yoluna kadar.

İşte yapılanı herkesin görmesi zamanıdır. Kuruldan onayı aldığınız gibi Manisa Büyükşehir Başkanı Cengiz Ergün evleri turizme katacak, Kula Kula olacak dediklerinde ikincisi sırada, üçüncüsüde peşi sıra geliyor, dördüncü, beşinci derken Eski Kula Evleri geri dönüyor.

Her yeri yenilenmiş bu ramazan, bayram temizliği değil müze olmuş evler, yenilenmiş içleri. Otel olmuş bekliyor misafirleri. İçlerinde nefes olmayınca tanıtmak anlatmak için nefesler tüketilirken, eskiye benzetilen onarımlar heyecan verirken.
Eski Kula geri gelirken:

Tanıdık bir el tutacak kapı ipini, bastıracak mandalını, aşina ellere açılacak kapılar, güler yüzlere takılacak tebessümler. Gamsız hayatlar, tasasız günler, manili ramazanlar, baklavalı bayramlar, sıcak sohbetler.

Bu defa da mutlu hayatlar yaşanacak ve anlatılacak.

Reklam

From → KULA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: