İçeriğe geç

BİSKİLET

08/07/2016

Yeni bir trend başladı Bisiklet. 

Obeziteye karşı bisiklet, trafik için bisiklet, sağlıklı yaşama bisiklet, her yönden bisiklet.
Alınıyor, dağıtılıyor, kullandırtılıyor, çocuklara.

Saldım çayıra mevlam kayıra. 

Araç sürücüleri bi haber. 
Vatandaş, bisiklet ne ki arabası pek muteber. 
Yollar trafik canavarında, caddeler vergisini ödeyenlerde, halk iki arada bi derede.
Bisikletli ne yapsın? 

Dağıtılan bisikletler orta okul çağı: Eğitim veriliyor mu? Bisiklet kullanma eğitimi. Trafikte kullanma eğitimi veriliyor mu? Canavardan korunma eğitimi. Canavara bu iki tekerlekleri yeme midene oturur eğitimi veriliyor mu? Maalesef. 
Mevlam kayıra.

Özendiğimiz ülkelerde bisikletlinin trafikte yayalardan önceliği var. Onlara ait trafik lambaları, özel butonları var, kavşak ve geçid düzenlemeleri var. Oralarda mevlam kayırmıyor bisikletliyi trafik kuralları ve cezalar kolluyor. Eğitim, bisiklete binmeyi öğrendiğinde veriliyor.

Ben de çocukluğumda ağabeyimden bisiklete binmeyi öğrendiğimde kural öğretmediler ama altmış sene önceydi. Hala öğretmiyorlar. O tarihlerde bunlar daha yeni kalkınıyor, arabaları yok, paraları yok, üstte başta yok, ben kayırırım diyordu.
Kayıran yok ayıran var: Ne işin var yolumun üstünde? Sıkıştırda bak bakalım bi daha çıkıyor mu yola? Ne o kıvırtarak? Şuna bak züppe havasından da geçilmiyor. 

Çatır çutur tekerleklerin tel sesi, güp diye arabanın üstüne oturan bisikletli, çata pata kavga sesi. Seslerin yanında bağırışlar ayırmacalar. Bisiklet parça parça, bisikletli yaka paça, tut tutulacak tarafı kalmışsa? Bisikleti sürükleyerek ağrıyan sızlayan yerlerine rağmen kaldırım kenarından. Öteki kol camdan dışarıda “Haa hava atarsın hee alırlar havanı böyle işte, adam ol.” Diyerekten geçer. Salla işte o zaman arkasından elinde kalmış yamuk tekeri, kırık pedalı. 
Noldu birader düştün mü? 

Vah vah kamyon mu çarptı? Ne bu hal? 
Kırılmış çenenle yamulmuş suratınla bi de meram anlat.
Bu hal başımıza gelmesin diye kıyı köşe bucak; hem alışkanlığı hatırlamak, hem bisikletin üstünde durabilmek, kalabalıklarda araç aralarında kıvrak olabilmek için antremanına biniyorum tenhalarda. Birazda şöyle bi kabarıyorum gevşekliğimi alıyorum omuz pazu kol kuvvet yumruk yapıyorum ama. Bi de acaba bıyıkları saçları biraz daha mı beyazlatsam diyorum kendi kendime.

Dizlik dirseklik kafaya kask zırhını kuşan. Önce bismillah, salavat, tüm dualar, hatim indirdikten sonra yola çık.
Eşeği sağlam kazığa bağla sonra tevekkel Allah.

Ne o bisiklete bineceğiz. 
Bu gidişle ya ilahiyattan mezun olurum ya da tıbbiyattan.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: