İçeriğe geç

BİR MİMARI AĞLATAN PROJE

18/07/2016


Onlar makro organizmalar; bizleri içine alıp yaşatan, bizlerle beslenen, bizleri yaratan, bizlere hizmet veren, bir kentin aktarma organıdırlar. Her an canlı ve aktiftirler o kadar çok aktiftirler ki dinlenmezler, duraklamazlar. Hizmette biz kentliler için doğumdan ölüme, askerlikten evlenmeye, ilkokuldan üniversiteye gönderen, bizimle birlikte olan, bizim hayatımıza yön veren, bizleri mutlu etmek için çalışan, bizleri hayata ve kentimize bağlayan, sokağımızı semtimizi evimizi sevdiren, sporda dünyaya kazandıran, edebiyatta hikayeler romanlar yazdıran, yönetici eğitimci, tüccar esnaf yapan, bizimle birlikte olmasına rağmen hiç de hissetmediğimiz farkına varmadığımız bir sihirli eldir.

 

Onlar bizim uğrayıp da içimizi dökeceğimiz mesafede olmalılar, onlar bizim ayaklarımızın yönlendirdiği mesafede bizlerle olmalılar, bir çay bir kahve içimi sohbetlerde derdimizi dökeceğimiz mesafede olmalılar, çarşı pazar derken yorgunluğumuzu atacağımız dinlenme mesafemizde olmalılar, istemeden olsa ayaklarımızın bizi sürüklediği özlemimizi gidereceğimiz samimi bir dost meclisidirler. Kapıları açık güler yüzlü samimi sevecen ne içersiniz denilen sıcak eskimeyen dostumuzdur. Babadan atadan dededen miras bırakılan değer yargılarımızdır. Kentimize dair bildiğimiz istediğimiz olması gerekenleri anlatacağımız içimizi dökeceğimiz marko paşadır.

 

İlk olarak büyümesi gereken bir zamana gelindiğinde yanlış bir yer seçimi yapılmıştı.Bizden uzağa bizim bu dost bu samimi bu dert dinleyen yapıyı kimsesiz bir köşeye koymak istemişlerdi. Ama bazı noksan ve hatalardan dolayı uygulanamaz oldu. Ve o kimsesizliğin içinden sıyrılıp yine bizimle iç içe olacak bir yere getirildi.

 

Her yapılan güzel şeyleri sahiplendiğimiz, bozulup kırıldığında ki malımız, ekilip dikildiğinde ki bahçemiz, boyanıp temizlendiğinde ki evimiz, suyunda ki ekonomimiz, fırınında ki sıcak yiyeceğimiz, otobüste yer gösterenimiz, önerip yön verdiğimiz, akıl verip danıştığımız, nazımızı çeken niyazımızı dinleyen ocağımızdır.

 

Dün akşam bu kıymetli dert ortağımızın, marko paşamızın, bizi doğumdan ölüme kucaklayan dostumuzun, doğum günü idi. Bizlere ultrasondan gösterildi kalp atışlarını dinledik, gelişimini oluşumunu izledik, bize nasıl hizmet edeceğini öğrendik, bize bugünümüze bizden sonra ki nesillerimize neler vereceğini gördük. Kentimizin bu büyük yapısıyla kentimizin modern yüzünün aynasına baktık. Esnafımıza, tüccarımıza, gelip geçen yolcumuza, gelişen büyüyen Manisa’mıza nasıl kol kanat gereceğinin gücünü hissettik.
Yarınlarımıza ışık olacak, bununla gurur duyacağımız, bize modern çağdaş bir kent yapmakta öncü olacak kültür ve sanatta söz sahibi olacağımız bir zemine kırmızı halıyı serecek olan bu yapı ESKİ GARAJ projesini biz Manisalılara kazandıran Manisa Büyükşehir Başkanımız CENGİZ ERGÜN’e şükranlarımızı sunarız. Manisamıza hayırlı uğurlu olsun.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: