İçeriğe geç

KAÇAK KAZININ BEKÇİSİ

8 Ocak 2017

Gölmarmara ve bir kısmı da Salihli’de tümülüs denen yapma tepeler aslı mezar, adı bintepeler. Lidya kral mezarlarından asilzade ve akrabalarına kadar 90 cıvarında olduğu söyleniyor. Daha fazla olduğunu tahmin edebiliyorum.

Düzeltilip tarla olanları, kazıla kazıla kaybolup gidenleri, tarihten silinip yok olanları, kazma, kepçe kürek, mangal yürek, kazılan bi daha kazılıyor, dön baba dönek. Yakalanan, bulunan, şikayet edilen yok. Gündüz hırpanî gece şeytanî, kazılar kazıcılar sarmış her bir yanı.

O kadar çok kaçak kazı yapılıyor ve kayda değer eserler bulunuyor ki bu iş babadan oğula geçiyor. Lidyalılardan sonra Romalılar döneminden bu yana kazılıyor. O zamanın kaçak kazı yapanları şimdikilerin ataları sayılır. Her gün her gece her an elde kazma yetmedi altta kepçe kazıya, pazara gider gibi gidiyorlar. Yakalanan yok, kazan çok.

Kaçak kazı tespit ediliyor; jandarmaya, oradan müzeye, oradan koruma kuruluna, haber veriliyor. “Kaçak kazının kapatılmasına sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasına” kararı alınıyor. Müze müdürlüğüne kararı uygulamak düşüyor. Yani kazılan yeri kapatmak.

Bu kaçak kazının survivor macerası. Kaz bul kaç, ört kapa kovala.

Bir de zeytinciler var: 1.derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş tümülüs tepesinden aşağıya. Ağaç dikemezsin, tarım yapamazsın. 30-40-50 dönüm tarla geç karşısına bak dur ağla. Komşu zeytin dikmiş zeytinler mahsule gelmiş senin elin kolun armut topluyor bi cesaret o da dikiyor. Hooop şikayet, kurul tespit, heyet, karar, “Ağaçların sökülmesine, yasal işlem başlatılmasına.” Zeytin fidanları da bakanlıktan destekli, kredili, iyi mi?

Tapu Kadostra Genel Müdürlüğü bölgede kadostral çalışma yapsa, arkeolojik alanları 1,2,3 diye sınıflasa, buna göre kısmen tarım yapılsa, zeytin dikilse. Senin benim zeytinliğimden kepçe geçip tümülüse kazıya mı gidebilir? Gitse de mülkiyet hakkı yasasına göre zeytinlik sahibi sorumlu olur. Bedava bekçi zeytinlik sahibi. Alan satan memnun. Böylece kaçak kazıların önü de kesilir ardı da.

Reklam

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: