İçeriğe geç

KULA HEPİMİZİN

26 Şubat 2017

Bu güne kadar hep jeopark dedik; divlit taşları, tepeleri, yolları, yan yana dip dibe yaşarken farketmediğimiz karataşların bu kadar kıymetli olacağını hiç bilmezdik. Biz mi yanıldık, yanlış mı anladık deyip gece uykumuz kaçıp sabah erkenden karataşları görmeye gittik ee bu bizim divlitler dememize rağmen adına jeopark diyenlere hak verdik. Bir bildikleri vardır dedik.

Eski mahallelerimize; yıllar önce koruyalım dediler, kurul dediler, sit dediler, uzun yıllar. Bunlar altın değerinde dediler. Terk etmedik evlerimizi başımıza yıkıldı, tepemize çakıldı, bırakmadık, taşınmadık ama baktık onaracak halimiz kalmayınca bir bir boşalttık evlerimizi. Boş kalan kimsesiz evler daha çabuk yıkılmaya yüz tuttular. Daracık sokaklar, karataş kaplı yollar, yürünmez olunca, yaşanmaz oldu buralar, komşusuz kaldı duvarlar, açılmaz oldu kapılar.

Çarşı pazar; keçeci İpsiz Hasan, nalıncı Telli Musa, demirci Kara Murat, semerci Deli Samet, kalaycı Çalkala Memet, bir bir göçüp gitti. Önce çarşıdan, sonra eşten dosttan, daha sonra dünyadan. Kapatamadık dükkanları oğulları, damatları açık tuttular işi bilir bilmez yürüttüler işleri, işi işte öğrendiler. Çarşıdan çekiş sesi, keçe kılı, kalaycının isi, helvacının tadı, leblebicinin kavruk ateşi çarşıda kaldı.

Artık takat kalmadı. Bu zamanda kalaylık bakır mı kaldı, keçeden kilim, kepenekli çoban mı kaldı. Semer vurulacak eşek, binilecek at, rahvan gidecek binek mi kaldı.

Çorbacı İsa, Dipsiz Musa, hamamcı Paşa, Baygın Rıza, çoktann hakka yürüdüler.
Zaman gelirrrr devrannn döner; Kula’nın Kara Divlitleri elmas, dar sokaklarının taşı toprağı altın, eski evlerinin açılmayan kapıları açılası, duvarlarının çivit boyası, buram buram nar çiçeği kokusu, mahallenin her yakası, yaşanılası yaşatılası olur.

Kalaycının isi, demircilerin örs pası, leblebinin kavrulası, semerlerin binilesi, hamamların kurnası akılası, keçelerin hediyelisi, çarşının hatırası, esnafın sesi, ahilerin adabı, pirlerinin nefesi, duyulası, yaşanılası olur.

Gezilesi, görülesi, çok uzaklardan gelinesi, ‘Gez dünyayı gör Kula’yı’ denilesi, hayran olunası, Tapdukemre ile Yunusemre’si ziyaret edilesi, termal sıcak sularında şifa bulunası, yer olur Kula.
###. ###
Büyükşehir Belediyesi satın aldığı evlerin onarımı, restorasyonu için şu kadar TL harcarken daha başka evleri satın almak yeni evle takas yapabilmek için dericiler sitesi yakınında 32 daire inşaatına başladı. Salihli Zeki Kayda, Kula Hüseyin Tosun, Manisa Büyükşehir Cengiz Ergün, ilkesini, şehrini, ilçesini, yöresini, bölgesini, ülküsünü seven üç başkan üçü beraber Jeopark belediyeler birliğini kurdular, hatırı sayılır bütçe ayırdılar, yeni projeler ile bir hayli yatırım yapmaya hazırlandılar. Jeoparka yollar, kapılar, idare binaları, müze, araçlar gereçler almak için para harcadılar. Kula belediyesi eski evlerin aralarında ki sokaklara yeniden kanalizasyon, içmesuyu, yangın hidrandı, yeraltı elektrik tesisatı, zamanımızın olmazsa olmazı interneti yapmak için Maski ile beraber proje hazırladılar. Eski evler restore edilip otele benzettiler.
Çarşı sokağından evlerin sokaklarına kadar cephelerinin tamiri onarımı boya badanası için kapı kapı dolaşacaklar.
#####. #####
Biz vatandaş olarak ne yapacağız?

Oturup seyretmeyeceğiz.

Bir kenara geçip bakmayacağız.

Ne yapıyor bunlar demeyeceğiz.

Biz de turizm kalkınmasında, hamlesinde üzerimize düşen görevi layığıyla yerine getireceğiz.

Belki de bu yapılan ve yapılacaklardan fazlasını yapacağız.

Esnaf loncaları, ticaret, ziraat… Odaları, sivil toplum kurumları, ilkokulundan yüksek okulunun hocalarına kadar.

Neler yapacağımızı anlatacaklar..

Dersler, kurslar, seminerler verecekler.

Çoluğumuzu, çocuğumuzu, yaşlımızı, gencimizi, hepimiz birbirimizi eğitip, birbirimize öğreteceğiz.
KULA HEPİMİZİN diyeceğiz, turizm de kalkınma hamlesi başlatacağız.

Reklam

From → KULA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: