İçeriğe geç

KÜPELİ CAMİSİ

27 Mart 2017

img_2766Git git bitmiyor, büyükşehrin kaderi Manisa,

Az daha gitsek Kütahya.

 

Köylüler diyor. “Burası son durak şu tepeyi aşsanız

Kütahya’dasınız.”

 

Süleyman dayıyı rehber verdiler orda oturuyormuş diye.

Ama kekeme.

 

Birer çaydan sonra yukarı küpelerde gözüken camiye yürüdük.

Biz anlattık o dinledi, o anlattı biz güldük.

 

O anlatıncaya kadar bulduk camiyi,

Depo olmuş son cemaat mahalli.

 

İçinin zemininde halı kilim arası yaygılar duruyor.

Ama duvarları muhteşem. Sanat tarihçiler 700 sene diyor.

 

İmam der ya, “Bu camiden güzeran etmiş cemaat ruhlarına.”

O ses sinmiş duvarlarına.

 

Kimler gelmiş kimler geçmiş Germiyanoğlu’ndan beri

Saruhanlı, Osmanlı, Cumhuriyet. Besbelli.

 

Manisa ili, Demirci ilçesi, Küpeli Köyü’nde (Küpeli Köyü halkı eskiden küp yaparak geçimini sağladığından, köyün eski adı küpten gelmektedir. Bu isim benzerliği denir ya. Küpüler olan köyün ilk adı, sonradan Köpüler, daha sonra ise Küpeler, sonra da Küpeli olmuştur.)

 

‘Maksat bir rivayet muhtelif’ Küpten küpeler, vurdukça kenarına lüp lüp eder ya. Köyün adını biz benzete duralım caminin duvarlarında ki süslemelere gelelim. Zamanın gezgin hat sanatçıları bu bölgelerde gezer dururmuş. Bir lokma bir hırka derviş adabı tasavvuf niyazı ile geçinip giderlerken konakladıkları köyde yediğinin yattığının bedelini böyle öderlermiş.

 

Kitabesinde: Hatip İsmail tarafından 1378 yılında inşa edilmiştir ve 1890 yılında da onarım görmüştür. Onarım kitabesinden tacir Ali Ağa’nın oğlu Mehmet Emin’in hattat olarak çalıştığını anlamaktayız. Son cemaat yerindeki diğer kitabelerden ise Karacahaçinler’den Karamehmet oğlu Mehmet’in ve Hacı İbrahim’in yapıyı tamir ettiği, kıymıkçı Mustafa’nın ise usta olarak çalıştığı anlaşılmaktadır. 1378 yılında yapılan cami’nin Saruhanoğulları döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır. Saruhanoğlu Ishak Bey’in 1378 yılında vefat etmiş, yerine oğlu Hızır Şah gelmiştir. Caminin, Hızır Şah zamanında yapıldığı bilinen kültürel yapılardan biri olma olasılığı yüksektir.

 

Tarihçesi bu.

Onca yıldan sonra restore etmek Manisa Büyükşehir başkanı Cengiz Ergün’e nasip oldu. Cengiz Başkan ulaşımda toplu taşımacılık otobüsleri ile uzakları yakın ediyoruz diyor ama bu kadar ileri gideceğini köye varınca gördüm. Manisa’nın en uzak köylerinden, taksi ile iki saat. Bir ara “Dönsem mi acaba” Dedim. “Ne işiniz var buralarda bulamadınız mı başka yer?” Diye söylendim. Ceviz kiraz çilekmiş geçim kaynakları, birazda hayvancılık, koyun keçi bakılalı.
Ancak bir övünç kaynakları var: 700 sene önce ‘Saruhanlı’ buradaymış 700 sene sonra ‘Cengiz Ergün.’

From → BASINDAN

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: