İçeriğe geç

PİSLİK HER YANDAN TEMİZLİK İMANDAN

23 Ağustos 2017

Araçların ve pisliğin esiri olmuş bir kent, çöpten vazgeçtim pislik yapışmış her yandan. Yol boyunca aracın camından baktım: Tesviyesiz malasız bir kürek betonla ayakları monte edilmiş duraklar, önü kuruyemiş kabuğu, jelatinli paketi, görüntü kirliliği dükkanlar, müsebbip esnaflar, sigara izmaritleri olmazsa olmazlar, kirli suların akıntısının bordürlerde ki izleri, yağmursuyu ızgarası üzeri yine kırpık kağıtlar kurumuş yapraklar.

.
Telekomun montaj betonu yamuk çakılmış kalıbının bozuk beton görüntüsü yalap yapşak yapılmış montajı, Gedaş’ın santral kutusu yok birbirinden farkı, yanında oyulmuş bir delik herhalde farelerin girip çıktığı kapı olmalı. Aydınlatma direği karo sökülmüş boşluğa direk monte edilmiş kenarları boş kalmış betonla doldurmak için usta gerek o boşluğa pislik yuva yapmış. Engelli rampaları biri öyle biri böyle birine araç çarpmış bordürler çıkmış yerinden, diğerinin de yok farkı birbirinden. Çöp konteynerleri aman Allahım tam bir mikrop yuvası; organik beslenip onu bunu katkı maddesi var diye yemeyecekmişiz çöpün yanından geçin hastalık arkanıza takılır, paçanızdan yapışır.

.
Sakız lekeleri kaldırım karolarını izleriyle karartmış ona basan her yere dağıtmış bir başka bir başka sakız derken karoların rengi kaçmış.


Ayrışım için daracık kaldırımlara göbekli insan azmanı kutular matruşka gibi yerleştirilirken bonusu giysi kutuları yanlarında fakirlik edebiyatına ilham kaynağı olmuş.

.
Araçların altına yuvalanmışlar girmesi alması çok zor: Toz, toprak, ufak taş granül parçaları, yol tamiratlarından kalmış asfalt, harç, toprak artıkları yuvalanmış ne yağmur ne rüzgar götürememiş kemikleşmişler, her aracın altında rüzgarın alabora olduğu zamanlar bir toz bulutu ortaya çıkarken Marliyn Monroe gibi eteğini mi tutacan burnunu mu? Ağzını mı kapatacan, beddua eden dilini mi?
Pislikle ortak hareket eden araçlar topluluğu yeni bir ortak daha buldular. Her birinin hazin ve hüzün dolu hikayelerinin yanında işsizlik ordusuna baş kaldıran onlarla vur kaç taktiği ile savaşan bu güçsüz ama gerilla taktiğine haiz hareketli grup zabıtaya karşı at arabası savaşını kaybedince motorize ve piyade birlikleri ile savaşı kazanmış gözüküyorlar.

 

Ben de onlardan yanayım kendilerine bir istihdam yaratmış bu insanlar bana göre üniforma giydikleri takdirde daha bilinir tanınır olacaklar arada ki milis kuvvetleri daha belirginleşip onlarla savaşması ve onları yenmesi kolay olacaktır. İzinli sertifikalı özel araçlı torbalı çek çek arabalar veya elektrikli motosikletler ile düzen ve intizama alınmış bu potansiyel grupla ortaklaşa hareket, baltaları toprağa gömecek ve çöp savaşları geri dönüşüm anlaşmasıyla sulha kavuşacaktır.
Bunların yanında tazyikli su basan pompalar ile çöp sularının, durgunlaşıp da kaldırımdan aşağı itilen dükkan apartman araba yıkama sularının süzülmeden dolayı bordür ve kıyı köşede bıraktıkları kirli su akıntı görüntüleri ortadan kalkacaktır.

 

 

Fırçalı süpürgeli teçhizatlı artçı birlikler: Ucunda kılcal damar görünümlü mü desem, süpürgeye binmiş uçan cadının baş örtüsünün altından çıkmış fırça görünümlü uçuşan saçlar mı desem, gecenin mütecessis haykırış ve sessizliğinde heyecan veren iniltilerin sabah yatakta kalmış seslerinin yanında her yana dolanmış akşamın doyumsuzluğuna davet eden görünümde ki saçlar gibi mi desem. Önünde leğen elinde kalıp sabuna sürtülen kirli çamaşır ve son düğmesi açılmış her harekette yan yana gelen, ikinci düğmeyi de açmaya zorlayıp fırlayacakmış gibi kabaran sonra kaybolan şimdi yerinden çıkacak diye bekleşen bakışlara salınık saçlar perde olurken ki görünüm mü desem. İşte uzun çomağın ucunda böyle bir fırça sürtündükçe her yere, her taş, her karo, her pislik yuvası kirlilik abidesi olmuş kemikleşmiş üst üsteler ihtilâl sabahının heykelleri gibi yıkılacaktır.
Bir sabah uyandığımızda cimcikleyerek rüyadan uyanmak isteyeceğiz ama üst üste yapılan ümitsiz çimdiklerin yeri morarmaktan öteye geçemeyecektir.

Reklam

From → MANİSANIN SESİ

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: