İçeriğe geç

MADE IN MANISA 2017 Aralığı

17/01/2018

MOSB’da istihdam, ihracat ve üretim alanında lider firmalara ödüllerin verildiği bir gece düzenlendi. Manisa’ya çok yakın, Türkiye’de birbirine bu kadar yakın il olma özelliğini taşıyan Manisa. Niye Manisa taşıyorda İzmir taşımıyor? İzmir’in gidecek yeri yok denize dayanmış, Manisa’nın arkasında gideceği karayolundan giderse 240 km yol var. Bu yakınlığından ve İzmir’in havaalanı limanı olduğundan dolayı İzmir Swiss Otel’de düzenlenmiş sanayiciye geceye ulaşım kolay olsun diyerek.

 

Dün dikkatimi çekti Manisa’ya İzmir yönünden girerken şehir tabelasında Manisa’nın nüfusu 390 bin yazıyor. Daha düne kadar 360 bindi. Demek ki OSB’de bir kaç fabrika daha açılmış dedim. 30 bin artmış bölü dört 8 bin göç gelmiş,kısa zamanda bu kadar doğurganlık olmayacağına göre.

 

Swiss otelde ki geceye damgasını vuran “Türkiye’nin yerli otomobiline ev sahipliği yapmak istiyoruz.” Talebi olmuş. Üç sene sonra tabela 490 bin olacak. Oturma odasında yaşayıp salonu kullanmayan Manisa’lı hemşerilerim salonu göç dalgası ile yeni gelecek olan işçilere kiraya verebilirler. Çünkü üç senede yeni imar planı bitecek, üç senede uygulaması sürecek. Altyapıyı da ilave edersek gelenler çadır mı kursun bu yurttaşlık hemşerilik görevi Manisa’nın ekonomisine katkı sağlamayı! hangimiz istemeyiz.

 

Manisa’da: Okur yazar olmayan %5 ilkokul mezunu yani okuma yazma bilen %28, ortaokul %26, lise %29, yüksekokul %12. Eğitim bu.

 

1000 ila 3000 TL arası geçinen %70, %30’u 3000 ve üzeri. Ekonomi bu.

 

%21 işli işsiz özel sektörde çalışan, %0.7 iş adamı, gerisi; esnaf, emekli, ev hanımı, öğrenci, çiftçi. %78.3 İstihdam da bu.

 

İzmir’de yaşayan 220 bin Manisa’lı varmış. Eğitim ve ekonomiden nasibini almış kimseler olsa gerek. Bazen ben de özenmiyo değilim. ‘Ay beyaz deniz mavi, eğlenin Manisa’lılar.’

Reklam

From → KALEMHANESİ

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: