İçeriğe geç

ORGANİZE MANİSA, SANAYİ MURADİYE

17 Ocak 2018

Yerel basında ‘Manisa 428 milyon dolar ihracat yaptı’ diye bir haber beni ziyadesiyle memnun etti. Gerçi Manisa’nın böyle bir gücü yok tarım ve vardiya şehri ürettiği domatesi, üzümü, mısırı var onları da tarlalarını da satsan bu rakamı bulmaz. Organize Sanayi Bölgesi, havamızı suyumuzu bilhassa  OSB’de ki fabrika  idarecilerinin bilmediği trafiğimizi yolumuzu kullanıyor ama neticede ülke ekonomisine katkı ve göçe sebep olduğundan dolayı artan Manisa nüfusuna istihdam sağlıyor!

Ancak bir kaç gün sonra yine yerel gazetelerde ‘Muradiye Sanayi Islah OSB oluyor’ haberi.

 

On gün önce uzun zamandır gitmediğim OSB’nin dördüncü kısmına bisiklet ile gittim gezdim. Çok büyük fabrikalar yapıldığı gibi çok da modern ve çağdaş mimari projeler yarışıyor adeta. Yollar çevre jilet, bakımlı, temiz, yeşil, yeni yeni ağaçlar dikilmiş. Yeri gelmişken, Rahmetli oldu tabii her biri, zamanın OSB Başkanı Hasan Türek (hepsinden Allah razı olsun.) İnşaat mühendisi ve OSB’nin teknik koordinatörü inşaat mühendisi Necip Turagankur birinci ve ikinci kısım OSB’yi botanik bahçesine çevirmiş çok farklı ağaçlar diktirmişti, yollara, yeşil alanlara, refüjlere. Fıstık çamı da güzel yaş kış yeşil ancak farklı ağaç türleri daha farklı gösterecektir OSB’yi. Evet modern ve teknolojik, kesinlikle dumansız fabrikalar, hızla yapılanıyordu dördüncü kısımda.

 

Muradiye sanayi; bizim gecekondu mahallelerine bir seçim zamanında imar ıslah planları yapıldı yani imarlı oldu dört metre yollarıyla eçiş büçüş evler imara girdi. Bir başka seçim zamanı (o devirlerde seçim her ay her yıl yapılıyordu) hisseli olan tapuları şahıs tapusuyla tek tapuya dönüştürüldü şimdi de kentsel dönüşüm ile ihya oluyorlar.

 

Manisa’nın havasını suyunu yolunu yordamını feda ettiğimiz MOSB’nin imajına halel gelmesine gönlüm razı değil. O zamanlar Rahmetli Muradiye Belediye Başkanı Hamdi Aga (Mergen), Muradiye Belediyesine gelir getirici bir unsur gözüyle bakıp sanayi alanının planlarını yaptırmıştı. Arsalar ucuz, ruhsat hak getire diye burada ki  sanayicilerin de tercih ettiği bu bölgenin hala yolları bozuk, Yuntdağı’nı besleyen elektrik hatlarını kullanıyor, Muradiyenin olmayan suyunu çoğu imalathane kendi sondajıyla idare ediyor, ayrıca arıtması da yok. Bir ara Muradiye Sanayi Güzelleştirme derneği kurmuşlardı iş paraya gelince güzelleşmekten vazgeçtiler.

 

Şu da bir gerçek o sanayi alanınında ıslahı gerekli çok eskiden ucuz diye o tarafa yönlenen sanayiciler yaptıkları yeni yatırım ve üretimleri ile yeni pazarlar buldular hem ekonomik yönden hem de üretim yönünden geliştiler, tabii hepsi değil. O bölgenin de kentsel dönüşüm gibi sanayi dönüşümüne ihtiyacı var. Ama organize (Manisa) ile sanayi (Muradiye) arasında çok kalın bir çizgi var.

Bu çizginin kesik kesik yani çizginin üzerinden geçilebilir olması için Muradiye Sanayi’nin, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin jileti ile sinek kaydı olması lazım.

Reklam

From → KALEMHANESİ

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: